Néprajzi Múzeum;

2017-12-09 06:45:00

Kapu alá költözik az új Néprajzi

30 milliárd forintra becsülik az Új Néprajzi Múzeum megépítésének költségeit, az Ötvenhatosok terére tervezett épületet 2021 májusára rendezhetik be teljesen.

Gördeszkapályának és flódninak is nevezték a Néprajzi Múzeum új épületét, amikor 2016-ban kiderült, hogy a Duna Arénát is jegyző Napur Architect Kft. nyerte a nemzetközi meghívásos tervpályázatot olyan építészeket megelőzve, mint például Zaha Hadid. Az 1,79 milliárd forintért elkészült terveket idén decemberben kezdik megvalósítani, mondta el Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa pénteken a Néprajzi Múzeum régi, Kossuth téri épületében tartott sajtótájékoztatón.

A Parlamenttel szembeni épület eredetileg igazságügyi palotának épült - nemsokára a Kúria és a Legfőbb Ügyészség fog ideköltözni -, de ahogy Baán elmondta: múzeumnak sosem volt alkalmas.

AZ EDDIGI HELY A Parlamenttel szembeni épület eredetileg igazságügyi palotának épült, de múzeumnak sosem volt alkalmas

AZ EDDIGI HELY A Parlamenttel szembeni épület eredetileg igazságügyi palotának épült, de múzeumnak sosem volt alkalmas

A 145 éves, 250 ezer darabos gyűjteménnyel rendelkező Néprajzi Múzeumnak egyébként még sosem volt olyan épülete, amely kimondottan múzeumnak épült.

ELEGANCIA - Az eddigi épület reprezentatív terekkel rendelkezett

ELEGANCIA - Az eddigi épület reprezentatív terekkel rendelkezett

Ezen most változtatnak, és Baán szerint a Néprajzi Múzeum “hazatér” a Városligetbe, mivel az 1896-os millenniumi falu épületeiben lehetett először látni a múzeum gyűjteményét. 1973-ban költözött be a Hauszmann Alajos tervei alapján épült épületbe, és az intézmény igazgatója, Kemecsi Lajos elmondta, a múzeum hetedjére költözik majd, ha készen lesz az új épület 2019-ben. A kiállítóterek szakaszosan nyílnak majd meg, végleg 2021 májusára lesz minden berendezve.

A beruházás költségeit 30 milliárd forintra tervezik, mondta el lapunknak Lévay Zoltán, a Szépművészeti Múzeum sajtófőnöke. (Júniusban a tervezett költség 22 milliárd volt). Az 1956-os emlékművet is integráló épület az Ötvenhatosok terén épül fel, a parkoló helyén. (Eredetileg ide két kockaépület, a Fotómúzeum és a Magyar Építészeti Múzeum épült volna, de ezek kikerültek a Liget Projekt terveiből. Utóbbira az MMA kapta meg a volt BM Kórház épületét.) A tervezett épület 34 ezer négyzetméteres lesz, 4500 négyzetméteres állandó, és 2500 négyzetméteres időszaki kiállítási térrel, és lesz benne könyvtár, konferenciaterem, látványraktár, gyerekmúzeum. A műtárgyraktárak nem itt lesznek majd, hanem a Szabolcs utcai, 350 ezer műtárgynak helyt adó Országos Múzeumi Raktározási és Restaurálási Központban, ami 2018 elejére elkészül.

Ferencz Marcel, a NAPUR építésze, az MMA tagja a sajtótájékoztatón elmondta, ők nem egyszerűen egy épületet terveztek, hanem egy turistacsalogató köztéri műalkotást, amivel “kaput” is akartak adni a Városligetnek. Mivel a liget “zöld súlypontot” jelent Budapesten, az ívelt épület két oldalára parkot terveztek, amely egy panorámasétányon körül is járható. Hozzátette, a múzeum segítségével kiválasztottak a gyűjteményből 80-90 magyar és külföldi műkincset, amelyeknek fő markereit felvitték az épület homlokzatára, amelynek üzenete, hogy “a magyar egy befogadó nemzet”. Maga az épület szerkezete az építész szerint arra is utal, hogy a néprajz a kőkortól rétegekben épül, “sokszor visszatér önmagába, ezek a kultúrrétegek pedig mint lenyomatok emelkednek ki a földből.” Az épületen belül lesz egy kb. 300 méteres folyosó is, ahonnan be lehet látni a ház gyomrában lévő kiállítóterekbe anélkül, hogy belépnénk a múzeumba.

A Liget Projekt koncepciója az évek során folyamatosan változott, a tervezett épületek száma csökkent, költsége ugrásszerűen nőtt: az akkor még múzeumi negyednek nevezett terv koncepcióját 2012-ben jelentették be, 60 milliárdos költségvetéssel. 2015-ben már 200, idén 250 milliárdra becsülték a beruházás értékét. 2015-ben az volt a terv, hogy 2019-re építik be a Ligetet, 2018-ban kész lesz a Magyar Zene Háza és az Új Nemzeti Galéria is. Egyelőre a régi épületeket bontották le. A kezdeti tervek szerint sok fát ki kellett volna vágni, ami hatalmas tiltakozást váltott ki (Ligetvédők egy csoportja a mai napig a Városligetben táborozik). A múzeumi negyed kifejezés így lassan kikopott, és a zöldítés került előtérbe.

Ami eddig történt és ami még lesz

  • Idén tavasszal átadták az Állatkerti körúton a Feszl Frigyes eredeti tervei alapján készült új pavilonokat.

  • Októberben megkezdődött a tájépítészeti megújítás első üteme: megújul a Szépművészeti Múzeum környezete és a Vakok Kertje, kialakítanak új sportpályákat és kutyás élményparkot.

  • Letették októberben a Fővárosi Állat- és Növénykertet bővítő Pannon Park alapkövét és megkezdődött az Olof Palme Ház (később Millennium Ház) rekonstrukciója.

  • Decemberben elindul az Új Néprajzi Múzeum kivitelezése, a Közbeszerzési Értesítő szerint a Városliget Zrt. már kiírta a felhívást a Néprajzi Múzeum munkagödör térelhatárolás kivitelezésére. Az épület 2019-re kész.

  • A Szabolcs utcai Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ a magasépítési fázisban tart, 2018 elejére kész lesz.

  • Jövő év elejére befejeződik a Szépművészeti Múzeum rekonstrukciója, a Komáromi Csillagerőd 2018-ban átadásra kerül.

  • A Magyar Zene Háza (a Hungexpo irodaházainak helyén), az Új Nemzeti Galéria (a Petőfi Csarnok helyén) és a Magyar Innováció Háza (a Közlekedési Múzeum megújuló épületében) építési munkálatai jövőre indulhatnak. A régi épületek bontási munkálatai befejeződtek.

  • A Városligeti Színházat a Dózsa György úti parkoló helyén építik meg.