Összesen 18,9 millió alkalommal utaztak külföldiek Magyarországra az idei év harmadik negyedévében, ami azt jelenti, hogy a külföldi beutazások száma 5,1 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Ezen belül a turisztikai célú utazások 7,6 százalékkal emelkedtek – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adataiból. A beutazások 60 százalékát ugyanakkor a nem turisztikai célú utak tették ki, az utazások csaknem háromnegyede pedig egy napnál rövidebb ideig tartott. A 13,6 millió egynapos beutazás közül 7,2 millió útra átutazási, 2,9 millió útra vásárlási, 2,6 millió útra turisztikai célból került sor.
Több napra – zömmel turisztikai céllal – összesen 5,3 millióan érkeztek hazánkba: ez 6,5 százalékos növekedést és átlagosan hat napos ittlétet jelent. A legtöbben – 822 ezren - Németországból érkeznek hozzánk több napra, és ők is költötték a legtöbbet, összesen 74 milliárd forintot. Összességében a külföldi látogatók 626 milliárd forintot költöttek el Magyarországon, 6,3 százalékkal többet, mint tavaly ugyanezen időszakban. Ez naponta és személyenként átlagosan 14 ezer forintos költést jelent. A kiadások közel négyötöde az Európából, több mint egytizede az Amerikából, több mint hét százaléka az Ázsiából érkezőktől származott.
A magyar lakosság 6,1 millió alkalommal utazott külföldre, ez pedig tíz százalékos növekedést jelent a tavalyi harmadik negyedévhez képest. Itt is az egynapos utak adták ugyanakkor az utazások kétharmadát. Az egynapos utak több mint harmada, a többnapos utak 92 százaléka volt turisztikai célú, ami összességében 3,6 millió alkalmat és 9,1 százalékos növekedést jelent. Szintén nőtt a külföldön eltöltött napok száma: az egy évvel korábban mért 6,5-ről 6,8 napra.
Az egynapos utak legkedveltebb célországa Ausztria és Szlovákia, a többnapos turisztikai utak pedig 90 százalékban valamelyik uniós országba vezetnek. Olaszországba például 24, Ausztriába 20 százalékkal többször utaztak a magyarok. Németország, Románia, Szlovákia, Csehország és Görögország népszerűsége ugyanakkor visszaesett.
A magyarok külföldi utazásaihoz 279 milliárd forint költés kapcsolódott, ami 11 százalékos növekedést jelent. Ezen belül az egynapos külföldi utazásokhoz kapcsolódó költések számottevően, 18 százalékkal nőttek. Az egynapos utaknál átlagosan napi 11 800 forintot, a többnapos utaknál napi 14 300 forintot költöttek a magyarok.