Ausztria;Bécs;FPÖ;ÖVP;Sebastian Kurz;

2017-12-14 06:33:00

Finisben a bécsi tárgyalások

Hétvégéig megállapodhat az ÖVP és az FPÖ az új kormányprogramról, hétfőn pedig felállhat az új kabinet.

A jelek szerint valóra válik az osztrák kormányalakítási tárgyalásokkal megbízott Sebastian Kurz ígérete, s már karácsonyig megalakul az új, az Osztrák Néppárt (ÖVP) és a jobboldali radikális Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) alkotta kormánykoalíció. Bécsi sajtóértesülések szerint ugyanis a két párt hétvégéig megállapodik a kormányprogram részleteiről, s már hétfőn létre is jöhet az új kabinet.

Bár Kurz már a koalíciós tárgyalások kezdetén kikötötte: csak olyan koalíciót hajlandó létrehozni, amely egyértelműen elkötelezi magát az Európai Unió mellett, a tárgyalások során Heinz-Christian Strache pártja szorgalmazta: könnyítsék meg a népszavazások megrendezését. Sokan – nem éppen alaptalanul – attól tartottak, hogy a radikálisok ezzel az Ausztria EU-ból való kilépéséről szóló referendumot készítenék elő. A két párt azonban végül megállapodott arról, hogy az „Öxitről” biztosan nem rendeznek referendumot. Az is Kurz sikereként értékelhető, hogy az Uniót érintő kérdésekkel a jövőben nem az FPÖ által irányítandó külügyminisztérium, hanem a kancellária, vagyis továbbra is a jelenleg a külügyi tárcát irányító Kurz foglalkozik majd. Ez pedig azt jelenti, hogy a 2018 második félévében esedékes soros osztrák elnökség ügyeit sem a külügy, hanem a kancellár hivatala intézi.

A megállapodás azonban nem jelenti azt, hogy az FPÖ ne kísérletezhetne több alkalommal különféle referendumokkal. A megegyezés csak arról szól, hogy ha népszavazást írnak ki, az nem szólhat Ausztria uniós tagságáról. (A „közvetlen demokrácia” az európai radikális jobboldal egyik állandó követelése). A koalíciós szerződésben egyértelműen Európa-párti irányvonalat fogalmaztak meg – írja egybehangzóan több osztrák lap.

A koalíció programja tartalmaz egy kitételt, aminek biztosan nem örül majd Recep Tayyip Erdogan török elnök, s növelheti a feszültséget az EU és Ankara között. A leendő osztrák kormány ugyanis fellép a Törökországgal folytatott uniós csatlakozási tárgyalások megszakításáért. Igaz, ez nem újdonság, Kurz eddig is ezt szorgalmazta, de sem a többi uniós tagország, sem az Európai Bizottság nem támogatta a terveket.

Sem az ÖVP, sem az FPÖ nem kommentálta a közös kormányzásról való megállapodással kapcsolatos híreket, igaz, eddig sem reagáltak a lapokban megjelent értesülésekre. A leendő kormány összetétele azonban egyelőre nem ismeretes, bár ezzel kapcsolatban is akadnak médiaértesülések. Egyes lapok úgy tudják, Strache a sportért és turizmusért felelős alkancellár lesz. Korábban még arról volt szó, hogy a védelmi tárca élére kerül. Biztosra vehető, hogy az Osztrák Szabadságpárt kapja a külügyi tárcát, jóllehet az osztrák diplomácia leendő vezetője, Karin Kneissl nem tagja az FPÖ-nek. Norbert Hofer pedig, aki tavaly Alexander Van der Bellennel szemben indult a radikálisok színeiben az elnökválasztáson, infrastrukturális miniszter lesz. A belügyminisztérium is az FPÖ-höz kerül: várhatóan a párt főtitkára, Herbert Kickl irányítja majd a tárca munkáját. Emellett a szociális- és egészségügyi minisztérium vezetését is a jobboldali radikálisok kapják meg, az FPÖ-nek két jelöltje van a tárca irányítására. Hírek szerint még vita zajlik arról, hogy szabadságpárti politikus legyen-e a védelmi miniszter. Sokak szerint nem lenne szerencsés, ha a belügyi mellett a hadügyi tárca is a jobboldali radikálisokhoz vándorolna.

Sok kérdőjel merül fel az ÖVP-s miniszterek kapcsán. A legnagyobb talány az, ki kerül a kulcsfontosságú pénzügyi tárca élére. Feltételezések szerint a jelenlegi belügyminiszter, Wolfgang Sobotka a legesélyesebb erre.