Magyarország és a másik három visegrádi ország 9-9 millió euróval járulnak hozzá a líbiai tengeri és szárazföldi határok hatékonyabb ellenőrzését támogató uniós projekthez, amit Olaszország irányít az Európai Bizottság közreműködésével. A felajánlásról a cseh, a lengyel, a magyar és a szlovák miniszterelnök a csütörtök délután kezdődött EU-csúcs előtt tájékoztatta Paolo Gentiloni olasz kormányfőt és Jean-Claude Juncker bizottsági elnököt. Gentiloni megköszönte a hozzájárulást, de hozzátette: a migránsok kötelező EU-n belüli áthelyezése minimális elvárás az európai uniós tagállamoktól.
Az úgynevezett kvótarendszerről már az állam- és kormányfői találkozó előtt megkezdődött a nyilatkozatháború, amit Donald Tusk robbantott ki azzal, hogy megosztónak és hatástalannak nevezte a kötelező betelepítési rendszert.
A csúcsra érkezve több vezető is bírálta újságíróknak a kormányközi testület elnökének az álláspontját, aki honfitársától, Mateusz Morawiecki új lengyel kormányfőtől ritkán hallható dicséretet kapott. Angela Merkel német kancellár szokásához híven óvatosan fogalmazott: szép dolog a szolidaritás, de az nem lehet szelektív, és nem korlátozódhat csak a külső határok védelmére, mondta. Christian Kern ügyvezető osztrák kancellár azt fejtegette, hogy az nem megy, hogy valaki 35 millió euróval kivásárolja magát egy uniós döntés hatálya alól.
A csúcs résztvevői a vacsora alatt egymásnak is kifejtették nézeteiket a menedékkérők kötelező áthelyezéséről szóló jogszabályi javaslatról. Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke felszólalásában azt javasolta a vezetőknek, ne ragaszkodjanak mindenáron az egyhangú döntéshez.
Délutáni ülésükön a vezetők üdvözölték, hogy 25 tagország — köztük Magyarország — szorosabb védelmi együttműködésre szánta el magát.