Fidesz;Jobbik-Konzervatívok;tüntetés;

2017-12-17 20:12:00

Ennyitől még nem hátrál meg a Fidesz

A rendezvény mozgósító ereje csekély volt, a tüntetésen elhangzott beszédek pedig sem elemeikben, sem főállításaikban nem szolgáltak újdonsággal – értékelte a Jobbik pénteki tüntetését a Népszavának nyilatkozva Böcskei Balázs (IDEA Intézet).

Hangsúlyozta, hogy Vona Gábor pártelnök „megszólalói súlya ellenére" nem tudta kihasználni a pillanatot, hogy olyan új tartalmi elemmel éljen, ami eddig tőle vagy másoktól nem hangzott el. Böcskei Balázs szerint a Jobbik mondanivalója a tüntetésen – és az utóbbi időkben általánosságban is – az antiorbánizmusra redukálódott, amely téren egyre kevésbé különböztethető meg a többi ellenzéki párttól.

A Jobbik – ahogyan arról beszámoltunk – az Állami Számvevőszék által kilátásba helyezett több mint 660 millió forintos büntetés miatt hirdetett fáklyás demonstrációt a Fidesz székházához. Az MSZP és a Demokratikus Koalíció bejelentette, hogy – bármennyire is elfogadhatatlannak tartja a számvevőszéki eljárást – nem közösködik a Jobbikkal. Az LMP, az Együtt és a Momentum Mozgalom tagjai azonban kisebb-nagyobb számban megjelentek a mintegy 1500-2000 embert felvonultató rendezvényen.

Jobbikosokon kívül más ellenzéki párt politikusa nem lépett színpadra. Fekete-Győr András, a Momentum elnöke a helyszínen azt mondta kérdésünkre, a Jobbik részéről nem is volt olyan igény, hogy a momentumosok közül valaki felszólaljon a demonstráción.

A Jobbik bizonyos szempontból jól jött ki a pénteki tüntetésből – derült ki Juhász Attila (Political Capital) lapunknak adott elemzéséből. A várakozásoknak megfelelően nem volt túl nagy tömeg, de a Jobbiknak kedvező, hogy más ellenzéki pártok is képviseltették magukat. az eseményen. Ez pedig segíti Vona Gábor stratégiáját, amely arra irányul, hogy a baloldali szavazók számára elfogadhatóbb és vonzóbb legyen a pártja.

Az is előnyös a Jobbiknak – folytatta Juhász –, hogy róla szólnak a hírek, egyre inkább megkerülhetetlennek tűnik az ellenzéki oldalon. Miközben pedig a párt támogatottsága hosszú ideje csökkenő trendet mutat. Ugyanakkor a tiltakozás nem látszik erősnek ahhoz, hogy a számvevőszéket és a Fideszt meghátrálásra kényszerítse. Ha Jobbiknak be kell fizetni a büntetést, az komolyan veszélyeztetni fogja a kampányukat, és a gyűjtésből jól láthatóan csak a befizetendő összeg töredéke fog összejönni. (A Jobbik vasárnapi tájékoztatása szerint 40 millió forintnál tartanak.)

Juhász Attila szerint azt egyelőre nem lehet megmondani, lesz-e nyílt választási együttműködés a tüntetésen megjelent ellenzéki pártok között. A tüntetéstől függetlenül azonban továbbra is igaz, hogy az ellenzéki szereplőknek – ha győzni akarnak – érdekük koordinálni az egyéni választókerületekben.

Annak ellenére, hogy a Jobbik a második politikai erő ma Magyarországon, csak számos tényező együttállása esetén jelent veszélyt a kormányzó pártokra – állapította meg Böcskei Balázs. A Jobbik körüli „szürke zónás" pártfinanszírozás miatt pedig megvan annak is az esélye: a Jobbik úgy veszíti el hitelességét, hogy ahhoz kormányra sem kell kerülnie.

A párt stratégái – tette hozzá Böcskei – mintha túl nagyokat lépnének a néppártosodásban. Így nem csak a Jobbik korábbi markáns érték- és ideológiai arcéle puhul, hanem politikai állításai sem sokban különböznek a leváltani kívánt „XX. század pártjaitól".

Következménye lesz a cigányozásnak
A debreceni jobbik vizsgálatot indít Ágoston Tibor önkormányzati képviselő ellen. Az eljárásnak következménye lesz – ígéri Kőszeghy Ábel, a Jobbik debreceni frakcióvezetője, aki képviselőtársai nevében elfogadhatatlannak minősítette Ágoston megjegyzéseit.
Az RTL Klub híradója számolt be arról, hogy Ágoston Tibor a debreceni közgyűlésben egyedüliként nem szavazta meg egy hátrányos helyzetű – az RTL információink szerint roma származású – fiatal továbbtanulásának támogatását Debrecenben. A jobbikos politikus azt javasolta, inkább „Rostás Winnetou" néven hozzanak létre programot.
Papp László fideszes polgármester elhatárolódott a jobbikos képviselő szavaitól. (Életrajza szerint a polgármester a szatmári Csengerben született, ugyanabban a határ menti kisvárosban, ahol Osztolykán Ágnes, az LMP volt parlamenti képviselője is, vagy a 2008-ban elhunyt Osztojkán Béla író.) Ágoston Tibort korábban holokauszttagadó kijelentése miatt már jogerősen elmarasztalta a bíróság.