Brexit;átmeneti időszak;

Az Egyesült Királyság Parlamentjében Theresa May brit miniszterelnök beszél - AFP fotó

- Brexit - 2020 végére tervezik lezárni az átmeneti időszakot

Nagyjából másfél évvel az Egyesült Királyság tervezett uniós kilépése után, 2020. december 31-én zárná le a javasolt átmeneti időszakot az Európai Bizottság - jelentette ki Michel Barnier, a brüsszeli testület Brexit-ügyi főtárgyalója szerdán Brüsszelben.

"Az átmeneti intézkedéseket a kiválási egyezmény hatályba lépésétől kezdve, legkésőbb 2020. december 31-ig kellene alkalmazni" - idézte a távirati iroda a Barnier sajtóértekezletén elhangzottakat, amikor a főtárgyaló a bizottság tárgyalási irányelveket ismertette. Hozzátette, a kiválási egyezményt jövő októberre véglegesíteni kell, hogy a szigetország kilépésének tervezett, 2019. március 29-i időpontjáig a ratifikációra is legyen elegendő idő.

Az Európai Bizottság a London által javasolt átmeneti időszak kapcsán kiemelte: az Egyesült Királyság ezalatt is része lenne a vámuniónak és az egységes piacnak, az országnak teljes körűen be kellene tartania a közösségi jogot, beleértve az újonnan elfogadott szabályokat, eleget kellene tennie a költségvetési kötelezettségeknek, illetve alá kellene vetnie magát az Európai Bíróság joghatóságának, miközben már nem vehetne részt az uniós döntéshozatalban. "Nincs á la carte-menü az átmeneti időszak vonatkozásában" - hangoztatta Barnier.

A brüsszeli bizottság szerint az átmeneti időszakot egyértelműen meg kell határozni, és pontosan megszabott időtartamra kell korlátozni, s erről a kiválási egyezmény részeként meg kell állapodniuk a feleknek. Barnier rámutatott továbbá, hogy az Európai Unió által megkötött nemzetközi szerződések a távozás napjával érvényüket veszítik az Egyesült Királyság számára. "Az ország ezzel körülbelül 750, általunk aláírt egyezményből fog kilépni" - fogalmazott.

A bizottság arra is emlékeztetett, hogy a Brexit-tárgyalások első szakaszában elért eredményeket mielőbb egy jogilag kötelező szerződésbe kell foglalni, emellett pedig rendezni kell a kiválás feltételei kapcsán még megoldásra váró kérdéseket.
A most ismertetett irányelveket várhatóan januárban fogja elfogadni az uniós tagállamok kormányait tömörítő tanács.

Megindította az Európai Bizottság (EB) az uniós alapszerződés hetes cikke szerinti eljárást Lengyelországgal szemben a vitatott igazságügyi reform miatt - informált a brüsszeli testület bejelentése alapján az MTI.