Tudomány;teleszkóp;Zsebi;Maszat;SMOG-1;obszervatórium;

Fotó: MTI/Balaton József

- Magyar műhold készül jövőre az űrbe

Újabb magyar műhold állhat Föld körüli pályára jövőre. Új teleszkóp lép működésbe 2027-től a Kanári-szigeteken. Ez lesz a világ legnagyobb obszervatóriuma.

A SMOG-1 2018 második negyedévére kapott startidőpontot, amely azonban valószínűleg tolódik majd - mondta Dudás Levente, a projekt műszaki vezetője a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen fejlesztett Zsebi becenevű kocka nagyon apró, élhosszúsága mindössze 5 centiméter. A SMOG-1, ahogyan arra a neve is utal, rádiófrekvenciás szmogot, szennyezettséget mér majd a digitális földfelszíni televízióadók frekvenciasávjában. A cél egy globális rádiófrekvenciás szennyezettségi térképet alkotni a bolygóról - közölte Dudás Levente.

Jelenleg a SMOG-1 földi tesztelése zajlik. A műholdból két példányt is gyártottak, hogy ha az űrben valamilyen probléma merülne fel, a Földön modellezni tudják, miként reagál az eszköz egy adott megoldásra.

A magyarok egyébként híresen leleményesek az űreszközök elnevezésében. A Masat-1 nevű első magyar műholdat 2012-ben állították pályára, és összesen 1062 napot töltött az űrben. Az akciót még a Magyar Nemzeti Bank is megörökítette, 1000 forintos emlékérmét bocsátottak ki az űreszköz tiszteletére.

Európai teleszkóp fedezi fel a Nap titkait

Az új teleszkópot a Kanári-szigeteken állítják fel és előreláthatóan 2027-től kezd működni. Ez lesz a világ legnagyobb obszervatóriuma. A European Solar Telescope-ot (EST) az Európai Unió finanszírozza 16 millió euróval – írja a La Repubblica.

Francesca Zuccharello, a cataniai egyetem asztrofizikusa szerint megfigyelhetők lesznek az árnyékok és azok a fényes pontok is, amelyek a Nap legsötétebb részeiben jelennek meg. És reméli, hogy az EST-tel megfejthető lesz az asztrofizika egyik legnagyobb rejtélye, hogy a Nap külső rétegei miért olyan forróak. A koronája eléri az egymillió Celsius fokot, míg a felszíne 5500 fok körül van.

Ennyire ugyan nem melegszik fel az EST 4 méter átmérőjű tükre, de egy felhőtlen napon 14 kW energia is felhalmozódhat rajta és ez felhevíthetné a teleszkópot több száz fokra. Ennek az energiának és a turbulenciáknak köszönhetően hűteni kell a tükör felületének alsó részét. A forróságot, ahová a napsugarak koncentrálódnak, vízzel hűtik majd. Ez újdonság, amelyet direkt az EST számára találtak ki.

Az EST egyik célja megérteni, hogy a Nap hogyan tudja plazmáját korlátok között tartani. Így lehetne a Földön is létrehozni egy tiszta és végtelen energiaforrást” – vélekedett Berilli professzor.

Egy furcsa közbeszerzésen a piaci árnál drágábban vásárolt élelmiszercsomagot rászorulóknak az Emmi. Úgy másfél milliárddal juthat kevesebb a nélkülözőknek.