ÁSZ;ellenzék;fenyegetés;

2018-01-12 06:09:00

Állandó fenyegetés az ellenzéknek

Jellegzetes fideszes technikának nevezte Krekó Péter politológus, hogy a kormány haladékot akar adni az ellenzéknek a számvevőszék által megállapított tiltott támogatás visszafizetésére.

Mára valamennyi parlamenti mandátummal rendelkező ellenzéki párt gazdálkodásáról elkészítette végleges jelentését az Állami Számvevőszék (ÁSZ), és kisebb-nagyobb összegben valamennyit visszafizetésre kötelezte. Közben a kormány már megelégszik azzal, ha az ellenzéki pártok nem a törvény szerinti 15 napon belül, hanem a parlament választás után, részletekben fizetik vissza a pénzt. A javaslattal Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter állt elő, nem sokkal azt megelőzőn, hogy Áder János köztársasági elnök kihirdette a választás időpontját.

Az ÁSZ, amely eddig nem tudott ilyen lehetőségről, kérdésünkre nem kommentálta a Nemzetgazdasági Minisztérium ötletét. Az ellenzéki pártok nem hatódtak meg a kormány nagylelkűségétől. Messze a legtöbb pénzt a Jobbikon akarják behajtani: 330 millió forintot. (Büntetésként ugyanennyi állami támogatástól is elesik a párt.) A jogsértőnek tartott döntés miatt a Jobbik új eljárást követel, a Demokratikus Koalíció például „egyetlen fityinget” sem hajlandó fizetni. Hasonló bejelentést tett az LMP is.

Ennyire intenzív támadással szemben képtelenség sikeresen védekezni. Ha a Jobbik ügyes, akkor csökkentheti a veszteséget, de profitálni aligha tud ebből a helyzetből – Krekó Péter politológus, a Political Capital ügyvezető igazgatója ezt a múlt hónapban, a számvevőszéki „fideszes hadjárat” beindulásakor nyilatkozta a Népszavának. Az akkor elmondottakon szerinte érdemben az NGM javaslata sem változtat.

Jellegzetes fideszes technika ez: öt lépés előre, egy lépés hátra – közölte Krekó. A tiltott támogatás címén megállapított összeget később be kell fizetni, a Fidesz csak annak vádját szeretné elkerülni, hogy a választás előtt tönkreteszi az ellenzéki pártokat. A kormány számára fontos ugyanis, hogy külföldön legitimnek ismerjék el a magyar parlamenti választási rendszert. Már eddig is történtek olyan lépések, amelyek aránytalanul nehéz helyzetbe hozták az ellenzéket, a Fidesznek nem hiányzik az újabb botrány – állapította meg Krekó Péter.

Az ellenzék büntetésének lebegtetése nyilván arról is szól, hogy senkinek eszébe se jusson valamilyen kedvezményt igénybe venni a kampány során. A politológus szerint állandó lesz a fenyegetés, hogy az „állam és a párt ökle” bármelyik pillanatban lesújthat az ellenzékre.

Nyilván felvet kérdéseket, hogy a Jobbik vagy valamely más párt mennyire megalapozottan kapott büntetést a számvevőszéktől – mondta Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója. A legnagyobb baj az – folytatta –, hogy nincs magyarázat rá, az elmúlt években az ÁSZ miért nem élt azzal a hatáskörével, amit most az ellenzéki pártok esetében alkalmaz, és miért csak az ellenzéki pártok esetében alkalmazza ezt. A kormánypártok még mindig kívül esnek a szóráson – hangsúlyozta.

Varga Mihály miniszter javaslatát nagy jóindulattal akár úgy is lehet értékelni, hogy a kormány próbál méltányosságot gyakorolni az ellenzék felé. Ligeti Miklós szerint azonban önmagában ez nem megnyugtató. Megoldást kell találni rá, hogy a számvevőszék döntésével szemben legyen jogorvoslati, fellebbezési lehetőség. A szakszerűség és a jogszerűség jegyében nyilván azt is garantálni kell – tette hozzá –, hogy az ÁSZ eljárását egy tőle független szervezet vizsgálhassa.