A migráció erősíti a gazdasági növekedést, csökkenti az egyenlőtlenségeket és összeköti a különböző társadalmakat. A migránsok nagy része törvényesen él és dolgozik. Ugyanakkor a migráció politikai feszültségek forrása is lehet, valamint emberi tragédiákhoz is vezethet, amikor a diszkriminációval és túlkapásokkal szembesülő elkeseredett emberek az életüket kockáztatva indulnak útnak.
FOTÓ: AFP/ALESSANDRO FUCARINI
A demográfiai nyomás és a klímaváltozás hatására valószínűsíthetően a következő években tovább folytatódik a migráció. A nemzetközi közösségnek viszont van választási lehetősége. Dönthetünk arról, hogy a migráció a jólét és a nemzetközi szolidaritás forrása legyen, vagy pedig az embertelenség és a társadalmi súrlódások szinonimája.
Első ízben tárgyalnak a kormányok az Egyesült Nemzetekben egy migrációról szóló átfogó nemzetközi megállapodásról. Az egyezmény formailag nem szerződés lesz, és nem jelent kötelezettségeket az államok számára. Ehelyett egyedülálló lehetőséget biztosít a vezetők számára, hogy a migránsokat övező káros képzetek ellen fellépjenek, és egy közös jövőképet fogalmazzanak meg arról, hogy miként tehető a migráció elfogadhatóvá mindenki számára.Ez egy sürgős feladat. Nemrég a rabszolgaként eladott migránsokról szóló videó mutatta meg, hogy mi történhet akkor, amikor a tömeges migrációt nem kezeljük hatékonyan.
Miként vethetünk véget ezeknek az igazságtalanságoknak? A gondolkodásunkat három alapvető szempontnak kell irányítania. Elsőként el kell fogadnunk és tudatosítanunk kell a migrációval járó előnyöket, amelyek sokszor feledésbe merülnek a nyilvános vitákban.
Ugyanis a migránsok mind a befogadó, mind a származási országaik működéséhez nagymértékben hozzájárulnak. Olyan munkákat is elvállalnak, amelyeket helyi munkaerővel nem lehet betölteni. Sok feltaláló és vállalkozó van közöttük. A migránsok közel fele nő, akik a jobb élet és munkalehetőségek reményében vándoroltak el. A migránsok által a származási országukba hazautalt összeg tavaly majdnem elérte a 600 milliárd amerikai dollárt, amely háromszor több a fejlesztési segélyek összegénél.
A legfőbb kihívást az jelenti, hogy miközben a migráció hasznait maximalizáljuk, véget vessünk a visszaéléseknek, amelyek pokollá teszik a migránsok egy részének életét.
Másodsorban az államoknak meg kell erősíteniük a migránsok kezelését és védelmét alátámasztó jogállamiságot. Szükségtelenül károsítják a gazdaságot és akaratlanul ösztönzik az illegális migrációt azok a hatóságok, amelyek jelentős akadályokat gördítenek a migráció elé, vagy korlátozzák a migránsok munkavállalását. Azok az emberek, akik el akarnak vándorolni, de megtagadják tőlük a törvényes utazás lehetőségét, olyan irreguláris módok választására szorulnak, amelyekkel veszélybe kerülhetnek, és amelyek aláássák a kormányok autoritását.
A legjobb módja annak, hogy véget vessünk a jogtalanságnak és a visszaéléseknek, ha a kormányok több legális migrációs lehetőséget vezetnek be. Az államoknak még inkább együtt kell dolgozniuk annak érdekében, hogy a migráció előnyeiből egyformán részesüljenek, például közösen azonosítva egy adott ország olyan munkaerőhiányát, amelyet a másik országból érkező migránsok betölthetnek.
Harmadrészt hatékonyabb nemzetközi együttműködésre van szükségünk ahhoz, hogy megvédjük a védtelen migránsokat és menekülteket, valamint vissza kell állítanunk a nemzetközi jognak megfelelő menekültügyi rendszer egységét.
A tengereken és sivatagokon átkelni próbáló emberek tízezreinek halála nem csak emberi tragédia. A szervezetlen tömeges vándorlások a kilátástalan körülmények között azt a hatást keltik, hogy a határok veszélyben vannak, és a kormányok nem urai a helyzetnek. Ez pedig szigorú határellenőrzésekhez vezet, amely így aláássa közös értékeinket, és állandósítja a tragédiákat.
Sürgősen cselekednünk kell azok érdekében, akik a tranzit táborokban rekedtek, vagy visszaélésekkel szembesülnek akár Dél-Amerikában, akár Észak-Afrikában. Egy olyan ambiciózus tervet kell megalkotnunk, amelynek segítségével letelepíthetjük azokat, akiknek nincs hova menniük.
További lépéseket kell tennünk a fejlesztési segélyek, az éghajlatváltozás hatásainak mérséklése és a konfliktusmegelőzés terén azért, hogy megakadályozzuk az emberek tömeges, szabályozatlan mozgását. A migrációnak nem kell a szenvedéssel egyenértékűnek lennie.
Hatalmunkban áll kialakítani egy olyan világot, amelyben örömmel fogadjuk a migrációt és annak pozitív hatásait. Az idei év egy mérföldkő lehet azon az úton, amely elvezet a valóban működőképes migrációhoz.