rövidpályás gyorskorcsolya;

LENDÜLETBEN A korábbi eredmények alapján bizakodva tekinthetnek az olimpia elé a magyar rövid pályás gyorskorcsolyázók - Fotó: S

- Gyorskorcsolya - Nem nyomja teher a vállukat

Szombat délben elindulnak Dél-Koreába a magyar sport nagy reménységei, azaz a téli olimpiára készülő rövidpályás gyorskorcsolya válogatott.

A fokozott várakozás nem véletlen.

A téli sportok seregszemléjén legutóbb a Regőczy Krisztina, Sallay András összetételű jégtánckettős állhatott dobogóra, ki ne tudná azonban, hogy a Lake Placidben ezüstérmesként végző páros sikere óta immáron 38 év telt el. Noha Magyarország nem számít a téli sportnagyhatalomnak, a játékokon két ezüst- és négy bronzéremnél évtizedek óta megállt a mutató.

A február 9. és 25. között Pjongcsangban sorra kerülő viadalon érhetnek véget a szűk esztendők, a rövidpályás gyorskorcsolyázók eddigi eredményei ugyanis joggal adnak okot némi bizakodásra. A magyar színeket képviselő sportolók az elmúlt évek világversenyein rendre kiemelkedően teljesítettek: a 2017-es Világkupa összetettjében 1000 méteren első, 500-on második Liu Shaolin Sándor 500 méteren lett világbajnok 2016-ban, míg testvére, Liu Shaoang harmadik lett ugyanezen a távon, miközben 1500-on ezüstöt nyert. Tekintve, hogy tavaly mindkét váltó érmes lett a vb-n, a szakma és a szurkolók bizakodása sem megalapozatlan, s az sem meglepő, hogy a közvélemény egyértelműen a ma útra kelő küldöttségtől várja a régóta áhított eredményeket.

"Szerintem abszolút nem kell, hogy nyomja a vállunkat az esélyesség terhe, hiszen nem olimpiai bajnokként, nem címvédőként utazunk Dél-Koreába. A lényeg, hogy jól érezzük magunkat. Természetesen mindent megteszünk majd a sikerek érdekében, de azt nem tudjuk megígérni, hogy biztosan éremmel jövünk majd haza" – nyilatkozta a Népszavának Liu Shaolin Sándor, aki ugyanakkor hozzátette: olimpikonként másodszor volt lehetősége fogadalmat tenni a kiutazás előtt, a korábbi alkalommal ellentétben viszont ezúttal a fokozottabb érdeklődésből is érzékelte, bíznak bennük az emberek.

LENDÜLETBEN A korábbi eredmények alapján bizakodva tekinthetnek az olimpia elé a magyar rövid pályás gyorskorcsolyázók - Fotó: Szalmás Péter

LENDÜLETBEN A korábbi eredmények alapján bizakodva tekinthetnek az olimpia elé a magyar rövid pályás gyorskorcsolyázók - Fotó: Szalmás Péter

"Többen felvetették, hogy a közelgő versenyek miatt az utóbbi hetekben biztosan sokkal keményebben, intenzívebben készülünk, ám minden esetben elmondtam: egy éve, de legalábbis hónapok óta keményen dolgozunk, hiszen tudjuk, hogy a munkát nem szabad az utolsó pillanatokra hagyni. Éppen ezért a kiutazás előtti napjaim sem alakultak másként, mint az előzőek" – árulta el a 22 éves sportoló.

Rövidpályás gyorskorcsolyában egyébként négy világkupa-verseny alapján dőlt el, hogy mindkét magyar váltó kvalifikálta magát. Ez már önmagában sporttörténelmi tettnek számított, hiszen arra soha korábban nem volt példa, hogy Magyarország megszerezze a maximális kvótaszámot. A nők csapatát Keszler Andrea, Heidum Bernadett, Kónya Zsófia, Jászapáti Petra, Bácskai Sára Luca, alkotja majd, míg a férfiak ötösfogata Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Knoch Viktor, Burján Attila és Oláh Bence nevével teljes. Arról, hogy az egyes távokon ki indul egyéniben, a helyszínen születik döntés, egyelőre annyi bizonyos, hogy a válogatott ma délben elindul Korea felé. Egészen pontosan Szöulba, ahol február 1-ig folytatódik a felkészülés.

Az előzetes remények szerint egy páratlanul sikeres világversenyre.

Egy híján húszan

A magyar sportolói küldöttség 19 fős lesz Pjongcsangban. A rövid pályás gyorskorcsolyázók mellett gyorskorcsolyában Nagy Konrád, míg műkorcsolyában Tóth Ivett képviselheti a magyar színeket. Alpesi síben Kékesi Márton, Samsal Dalibor, Hozmann Szonja és Maróty Mariann indulhat, míg sífutásban Kónya Ádám és Szőcs Emőke. Szerdán derült ki, hogy Swaney Elizabeth révén a síakrobaták félcsőszámában is lesz magyar a dél-koreai játékokon.