Publicisztika;demokrácia;szólásszabadság;The Economist;demokrácia-index;

2018-02-01 17:34:00

Demokráciában a Lesothói Királyság szintjén vagyunk

Kiadta legfrissebb jelentését a The Economist gazdasági lap a világ demokráciáinak helyzetéről, tudósít az Euronews.

Magyarországon nincs minek örülni: a 2006-os első méréshez képest folyamatosan romlik a magyar demokrácia helyzete. De mentségünkre szól, az EU országainak kevesebb, mint felében teljes a demokrácia.

A vizsgált 167 országot olyan kategóriákba sorolták, mint „teljes demokrácia” – például Norvégia ilyen, a rangsor első helyezettje –, „sérült demokrácia” – ezek lennénk mi, vagy épp az Egyesült Államok –, „hibrid rezsim” – mondjuk Erdogan Törökországa – és „autoriter rezsim” – köztük Putyin és Kim Dzsongun országai. A rangsort olyan szempontok szerint állították össze, mint a választási rendszer tisztasága, civil szervezetek szabadsága, kormányok működése, politikai részvétel és politikai kultúra, illetve szabadságjogok. Ezekben a kategóriákban egy 10-es skálán osztályozták az országokat.

Szerintük legjobban a választási rendszerünk teljesít: 8,75. Ez talán még sokakat meglephet, de legrosszabb eredményeink feltehetően már nem: 6,07 a kormány működésére és 4,44 a politikai részvételre. Mindent összevetve, 6,64 pontot szereztünk, ami az 56. helyre volt elég; holtversenyben a dél-afrikai Lesothói Királysággal. Legjobban a szólásszabadságért aggódnak, egy külön fejezetet is szenteltek a témának. Ebben nem állunk jól. Magyarországon a sajtó helyzete például „largely unfree”, azaz nagyrészt nincs sajtószabadság az országban.

A jelentésből kiderül, a demokrácia helyzete globálisan is romlott. Összesítve: 89 ország csúszott lejjebb a rangsorban és mindannyiuk összpontszáma 5,52-ről 5,48-ra csökkent. A demokrácia helyzete egyetlen régióban sem javult. Az első három egyébként: Norvégia – 9,87; Izland – 9,58; Svédország – 9,39.