Adorján Gusztáv, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház főigazgatója az eseményen elmondta, a kórház onkológiai tömbjében, egy- és kétágyas kórtermekben indult el az ellátás, a betegeket várólista alapján veszik fel a részlegre. A súlyos betegeket olyan csoport látja el, amelyben orvosok, ápolók, pszichológusok, mentálhigiénikusok és szociális munkások egyaránt dolgoznak - közölte a főigazgató. Az ellátás célja, hogy a lehetőségek szerint javítsák az ide került betegek életminőségét, enyhítsék testi és lelki szenvedéseiket, a hozzátartozóknak pedig támogatást nyújtsanak a betegség és a gyász terheinek elviselésében.
Vass Judit részlegvezető főorvos szólt arról, hogy a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2014-ben a magyarországi daganatos halálozás az európai átlag felett volt, százezer lakosra vetítve 348-an halnak meg ebben a betegségben, míg az európai átlag 261 volt. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a daganatos betegség a harmadik leggyakoribb halálok; évről évre egyre több ilyen megbetegedést regisztrálnak, ezért várhatóan mind több végstádiumban lévő daganatos betegnek lesz szüksége erre az ellátásra.
A becslések szerint a daganatos betegek húsz százaléka igényel ilyen ellátást. Magyarországon tavaly 94 intézményi és hospice-szolgáltató intézet működött, amelyek az elmúlt három évben nyolc-kilencezer beteget láttak el, de legalább 16 ezer betegnek lenne szüksége ilyen szolgáltatásra - mondta a főorvos.
A megyében ez az első ilyen jellegű fekvőbeteg-gyógyintézet, amelyben elindítják ezt a szolgáltatást. A mintegy 10 millió forintból kialakított hospice-részleget a tervek szerint később tovább bővítik a nyíregyházi Jósa András kórházban.