Még ebben a hónapban megindulhat a magyar húskivitel a Fülöp-szigetekre, megkezdődött az állattenyésztésre és a növénytermesztésre egyaránt kiterjedő agrárkutatási partnerség, és folytatódnak a vízgazdálkodási együttműködések a két ország között – ezt Szijjártó Péter külügyminiszter mondta Budapesten, miután hivatalában fogadta Ramon M. Lopezt, a Fülöp-szigetek kereskedelmi és ipari miniszterét.
Szijjártó Péter közlése szerint három magyar húsipari cég kapott exportengedélyt, emellett további hét vállalat kérte a magyar kormány segítségét a kiviteli jogosultság megszerzéséhez.
Az MTI most nem tért ki rá, de tavaly decemberben beszámolt róla: Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki elnök utasította a rendőrséget, hogy folytassák drogellenes műveleteiket, két hónappal azután, hogy elrendelte ezek felfüggesztését. Drogellenes háborúját az elnök azért állította le, mert botrány robbant ki amiatt, hogy a kábítószer-ellenes műveletekkel összefüggésben meggyilkoltak három tizenévest.
Rodrigo Duterte 2016 június 30-i hivatalba lépése és 2017 szeptember 16-a között legalább 3850 ember halt meg rendőrségi fellépésekben. A hatóságok emellett mintegy 11 ember halálának körülményeit vizsgálják, hogy megállapítsák: megölésük összefüggött-e kábítószerekkel, gyilkosaik pedig felbérelt vagy önkényes igazságosztók voltak-e.
Tavaly ősszel több ezren tüntettek Rodrigo Duterte ellen a fővárosban, Manilában. A megmozdulásukat a volt Fülöp-szigeteki diktátor, Ferdinand Marcos által 1972-ben meghirdetett rendkívüli állapot bevezetésének 45. évfordulójára időzítették.
A tüntetők az elnöki palota közelében gyűltek össze. Állításuk szerint Duterte rendszere egyre inkább Marcos diktatúrájához kezd hasonlítani. „Marcos, Duterte, nincs különbség, mindketten gyilkosok!” – hangzott el többször is a demonstráción.
Az Átlátszó múlt hónapban írt arról, hogy Rodrigo Duterte elnököt 2017 legkorruptabb emberének választották.