Németország;szélsőjobb;AfD;trollhadsereg;

2018-02-22 06:35:00

Trollhadsereggel támad a német szélsőjobb

Trollhadsereget tart fenn a német jobboldali radikális párt, az Alternatíva (AfD) – értesült több német médium. A virtuális csoport tagjait az úgynevezett „Reconquista Germanica” („Németország visszafoglalása”) nevű szerveren toborozták. Itt szervezték meg azt, hogy a különböző csatornákon posztoljanak, megosszanak, kommentáljanak kormány-, illetve menekültellenes bejegyzéseket. A virtuális hadsereg azzal a céllal jött létre, hogy befolyásolja a tavaly szeptemberi német parlamenti választás eredményét. Számos álpostafiókot hoztak létre a különböző közösségi oldalakon, a Twitteren, a Facebookon, valamint a YouTube videomegosztó portálon. A szerveren ötezer „hazafi” regisztrálta magát, hogy „megmentsék Németországot”.

A Süddeutsche Zeitungnak, valamint két regionális német televíziónak sikerült betekintést nyernie a szerver tartalmába. Kiderült, hogy a trollhadsereget szélsőjobboldaliak hozták létre. Egyebek mellett a neonáci NPD, illetve az AfD ifjúsági szervezete áll mögötte. A fő szervező azonban egy jobboldali bajorországi személy, aki 2010 óta oroszbarát és Amerika-ellenes videofelvételeket terjeszt YouTube csatornáján, 30 ezer feliratkozóval rendelkezik.

Az említett médiumok szerint nem bizonyítható, hogy az álhírterjesztők bármiféle hatást gyakoroltak volna a voksolás végkimenetelére. Az azonban egyértelműen kimutatható, hogy a politikai vitákat befolyásolni tudták. Heteken keresztül közöltek hamis posztokat, manipulált videókat, rasszista bejegyzéseket, hogy így tolják az AfD szekerét. Folyamatosan, hozzászólásokban támadták a Zöldek, a Balpárt, az SPD, valamint a CDU választási kampányfilmjeit. Ezért e pártokat elérhetetlenné tették a kommenteket a YouTube videók alatt. Különösen aktvíak voltak e csoport tagjai Angela Merkel és Martin Schulz televíziós vitái során, „hazaárulóknak” minősítve őket. Aggasztó, hogy a csoport tagjai ma is befolyásolni próbálják a közvéleményt.

Hogy mekkora jelentősége lehet az álhírek terjesztésének, erre a klasszikus példa a 2016 novemberi amerikai elnökválasztás, melynek során több ezer nacionalista, rasszista, az „Altright”-mozgalomhoz kapcsolható felhasználói oldal jött létre csak azért, hogy az álhírekkel Donald Trumpot segítsék. Döntő szerepet játszott ebben egy orosz trollhadsereg, amely kiterjedt internetes hálózatot hozott létre.