Tóth Bertalan;rezsicsökkentés;

2018-02-26 06:22:00

Rezsicsökkentést ígérnek

A szocialisták és a DK ingyengázt, áramot és vizet ígérnek a lakosságnak. Egyre csökken a gázfogyasztók száma.

Csak ezen a héten minden család zsebéből 2 ezer forintot húz ki a Fidesz a gáz árának mesterségesen magasan tartásával – jelentette be szombaton Tóth Bertalan szocialista frakcióvezető és Karácsony Gergely, a Párbeszéd Magyarország társelnöke, az MSZP-Párbeszéd közös lista miniszterelnök-jelöltje. Az Orbán-kormány az elmúlt négy év során nem érvényesítette a nemzetközi olaj- és gázárak leesését – indokolt a frakcióvezető. Mint kiderítette, az állami gáznagykereskedő már 2013-14-ben olcsóbban vette a gázt annál, mint amennyit a rezsicsökkentett ár e címen tartalmazott. Így a Fidesz-KDNP az utóbbi négy év során legalább 70 ezer forinttal rövidítette meg a magyar háztartásokat.

Az elmúlt évek során ismét egyre többen esnek fizetési késedelembe, illetve a KSH szerint az elmúlt nyolc évben közel 170 ezer háztartás csatlakozott le a hazai földgáz-hálózatról – hívta fel a figyelmet Tóth Bertalan. Ezzel a hazai gázfogyasztók száma 3,4 millióról 3,2 millió közelébe – huszadával – esett. A kikapcsoltak többsége tűzifára állhatott át, aminek az ára az elmúlt nyolc év során 33 – a briketté 43 - százalékkal ugrott. A Magyar Szociális Fórum adatai szerint az idén eddig megfagyott 149 ember közül hetvenet a saját fűtetlen lakásában ért a halál.

Karácsony Gergely rezsiválságot, illetve – a Fidesz-propaganda által harsogott rezsicsökkentés helyett - rezsiemelést lát. A világpiaci árak leesése nyomán átlagfogyasztásig azonnali 30 százalékos gáz-, illetve 10-10 százalékos áram- és távhőárcsökkentést követelnek. Emellett a kikapcsolt fogyasztókat ingyenesen visszakapcsolnák a hálózatba és előrefizetős mérőkkel látnák el őket. Jelképes díj fejében állampolgári jogon mindenkinek járna havi 1 köbméter víz, 15 köbméter gáz és 30 kilowattóra (kWh) áram. A fatüzelést előtérbe helyezve energiahatékonysági programot indítanának. Civil szervezetek bevonásával megkétszereznék a szociális tűzifaprogram keretét.

A Demokratikus Koalíció (DK) pénteken megerősítette: kormányra kerülésük esetén minden háztartás számára ingyenessé tennének havi két köbméter vizet, 15-20 köbméter gázt és 50 kWh áramot, illetve rászorulóknak 3-4 köbméter fát. Gyurcsány Ferenc pártelnök alapvető jognak tekinti a létfenntartáshoz szükséges vizet, áramot és fűtést. Az átlag feletti fogyasztók tarifája mindkét ellenzéki erő esetében magasabb lenne a többiekénél. A DK 15-20 köbméter víz, 80-100 köbméter gáz és 200 kWh áram felett - "a gazdagoknak" - díjat emelne.

Tóth Bertalan üdvözli a DK javaslatait, de szerinte az MSZP többet ígér: ők az olcsó – akár ingyenes – közműveket személyenként és nem háztartásonként értik, illetve átlagfogyasztásig árcsökkentést, ingyenes visszakapcsolást és energiahatékonysági programot terveznek.

Annak kapcsán, hogy a Fidesz az MSZP hasonló felvetéseire évek óta azt ismételgeti, hogy a szocialisták idején nőtt a rezsi, Tóth Bertalan emlékeztetett: abban az időszakban a nemzetközi árak is nőttek, illetve 2012-ig az Orbán-kabinet is emelte a rezsidíjakat. A Fidesz „rezsicsökkentésként” adta el azt, hogy négy éve a lakossági díjakat – részben – hozzáigazították a beszerzési árak eséséhez.

A Fidesz reakciójában kétségkívül eddigi fordulatait ismétli. „A szocialisták a kampányban nagyon tudnak ígérgetni, aztán éppen az ellenkezőjét csinálják. Korábban is megígérték, hogy nem lesz gázáremelés, aztán kormányra kerülve háromszorosára emelték a gáz árát. 2013 óta rendszeresen támadják a rezsicsökkentést. Ha rajtuk múlna, eltörölnék azt és megint kiszolgáltatnák a magyar embereket a külföldi energiaszolgáltatóknak” - véli kurta közleményében a kormánypárt, melynek feltételezéseit az MSZP már többször cáfolta.

Visszafordíthatatlan gázigényesés
Visszafordíthatatlan folyamat a gázfogyasztók számának csökkenése - véli Felsmann Balázs, a Budapesti Corvinus Egyetem Regionális Energiagazdasági Kutatóközpontjának kutató főmunkatársa annak kapcsán, hogy az elmúlt nyolc év során a háztartások ötöde levált a hálózatról.
Az első lökést meglátása szerint a gazdasági válság adta meg. A szegények egy része ekkor kénytelen volt fatüzelésre átállni. A költségtudatosság jegyében ugyanakkor a módosabbak is lecserélték fűtőrendszereiket fa- vagy vegyes tüzelésre, hőszivattyúra, nem ritkán szigeteléssel és napelemekkel kiegészítve.
Nem hagyhatóak figyelmen kívül a demográfiai folyamatok, azaz a népességfogyás sem. Mindezek olyan alapvető változásokat hoztak a fogyasztási szokásokban, amiket az esetleges díjcsökkentés vagy a jövedelmek emelkedése se támaszt meg - fogalmazott az energetikai szakértő.