Választás 2018;Hódmezővásárhely;hód;

- Tétényi Éva: csoda lenne, ha változtatna a Fidesz a hozzáállásán

- Önt 2010-ben választotta meg függetlenként Esztergom városa egy fideszes többségű testület élére, ahogy most Márki-Zay Pétert. Önnek már van tapasztalata: mire számíthat Márki-Zay?

- Pár hete találkoztam Márki-Zay Péterrel aki akkor azt mondta: nekem annyiban volt nehezebb, hogy akkor még fénykorában volt a Fidesz, most pedig a párt már leszállóágban van. Természetesen számos hasonlóság van: Esztergom is alapvetően jobboldali érzelmű város, mint Hódmezővásárhely. Saját megválasztásom alapján Péternek is mondtam: ha egy jelölt van, aki független, hiteles ember, és az ellenzéki pártok nem állítanak vele szemben jelöltet – ahogy ez velem is történt – akkor majdnem biztos, hogy meg fogja nyerni a választást. Ennyiben engem nem is lepett meg Márki-Zay Péter győzelme.

- Esztergomban a fideszes többség állóháborúra rendezkedett be önnel szemben. Megismétlődhet ez Hódmezővásárhelyen?

- Ha a Fidesz most okos lenne, akkor nem tartana be úgy Hódmezővásárhelynek mint ahogy Esztergommal tették. Azonban az én tapasztalatom az volt, hogy a fideszesek mindig az éppen orruk előtt levő stratégiai feladatot akarják megoldni. Azaz én csodának tartanám, ha a Fidesz tudna vagy akarna változtatni a teljes elzárkózás stratégiáján. Ami reményt keltő, hogy Hódmezővásárhelyen már vannak elindított projektek, ezeket a kormánypárt semmiképpen sem állíthatja le, míg Esztergom speciális helyzetben volt, mivel az előző városvezetés által örökül hagyott adósság rendezése miatt kisebb volt a mozgásterünk.

- Milyen jó tanácsot adna Márki-Zaynak Péternek?

- Megígértem neki, hogy ha megnyeri a választást akkor lesz egy beszélgetésünk. Fontos tudnia, hogy valójában az elkövetkező egy-két hétben dől el, mire számíthat a következő másfél évben. Annak idején kisebb visszhangot kapott, hogy megválasztásom után elég magas szinten próbáltam megegyezni a Fidesszel. Azonban teljes elzárkózást tapasztaltam. Ha az elkövetkező egy-két hétben lesz olyan tárgyalópartner a Fidesztől, aki leül vele beszélni, úgy zökkenőmentes lehet a városvezetése. Ha nem lesz, akkor ahogy Esztergomnál történt, akkor neki is a helytállásra kell berendezkednie.

- Önt nem keresték meg azzal, hogy visszatérjen a politikai küzdőtérre?

- Megkerestek, de az én személyes döntésem volt, hogy kivonulok a politikai erőtérből és inkább szakértőként akarok dolgozni, majdnem mindegy milyen színezetű kormány mellett. Azt gondolom, hogy túlpolitizált a mai közélet, nagyon kevés igazi, független szakértő van, aki a tényleges, társadalmat érintő problémákról beszél. Azt látom, hogy a mai helyzetben lehet bárki, bármilyen felkészült, ha rásütnek egy címkét akkor onnantól már nem tud eredményt elérni. Azonban ez a túlpolitizálás abszolút nem tesz jót senkinek. Azt gondolom, hogy eljön az az idő amikor szükség lesz a szakemberekre.

- Ezt vehetjük halvány ígéretnek, hogy idővel visszatér a politikai életbe?

- Ehhez kicsit meg kellene változni a magyar politikának. Most a fiatalok részéről érzékelem, hogy ők már túllépnek az ideológiai háborúskodáson, szakmai, tudásalapú társadalmat akarnak kialakítani Magyarországon. Ott szükség van azokra a tapasztaltabb szakemberekre, akik nélkül ezt nem tudják végrehajtani. Ugyanakkor ha olyan szakmai kérdésekről van szó, ami az országot segíti, akkor most is nyitott vagyok az együttműködésre, bármilyen kormánnyal.

 

Migránsokra és stadionokra emlékszünk leginkább az „elmúlt nyolc évből”, derül ki a Ténygyár és a ZRI Závecz Research friss kutatásából. A két ciklusnyi Fidesz-kormányzás után sokan vannak, akik úgy érzik, nem változott érdemben a helyzetük, de akiknek igen, azok közül többen érzik magukat az elmúlt időszak vesztesének, mint ahányan a nyertesének.