futball;Nemzetek Ligája;görög labdarúgó válogatott;Michael Skibbe;

2018-02-27 06:52:00

A német edzők profi szemlélettel dolgoznak

Michael Skibbe, a görög labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya úgy érzi, most van ott, ahol mindig szeretett volna lenni.

Jó kezdeményezésnek tartja az ősszel kezdődő labdarúgó Nemzetek Ligáját Michael Skibbe, aki a Népszavának adott interjúban azt is elárulta, szerinte miért sikeresek külföldön a német szakvezetők.

- Nagyon rosszul sikerült Európa-bajnoki selejtező után vette át a görög válogatottat, hiszen utolsó helyen végeztek abban a csoportban, ahol többek között a magyar válogatott is szerepelt. Mi volt a céljuk az oroszországi vb-selejtezőkön? Viszonylag könnyebb sorsolással (az első két kalapból Belgiumot és Bosznia-Hercegovinát kapták) a pótselejtező elérése volt az elvárásuk?

- Az volt a célkitűzésünk, hogy kijussunk a világbajnokságra. A rájátszáson keresztül szerettük volna ezt elérni. Belgium nagyon erős ellenfél volt, de Boszniával sem volt könnyű dolgunk.

- Mi történt a horvátok elleni idegenbeli pótselejtezőn a csapatával, ahol a 4-1-es vereségükkel gyakorlatilag el is dőlt a párharc?

Fotó: AFP/Aris Messinis

Fotó: AFP/Aris Messinis

- Horvátország a világklasszisaival, Modriccsal, Rakiticcsel túl nagy akadályt jelentett számunkra. Ráadásul Zágrábban négy meghatározó játékosunk nem léphetett pályára, az ő hiányukat nem tudtuk kompenzálni.

- Otto Rehhagel egy legenda az országban, hiszen 2004-ben vezetésével Európa-bajnok lett Görögország. Ön is német szakember, hogyan fogadták Önt, várnak-e hasonló eredményt Öntől is?

- Nagyon barátságos volt a fogadtatásom, az az elvárás a csapattal szemben, hogy minden mérkőzésen legyen egyenrangú ellenfél, és jusson ki a 2020-as Európa-bajnokságra.

- Rehhagel azt mondta, kinevezése után sokat kellett küzdenie a görög és német mentalitás közötti különbséggel, de nagy harcok árán rászoktatta a fegyelemre a játékosait. Ön Görögország előtt Törökországban dolgozott éveken át, mennyiben könnyítette ez meg a dolgát a görög válogatottnál?

- Természetesen a fegyelem egy nagyon fontos alap. Sok futballistánk játszik Európa vezető bajnokságaiban, ahol megszokták, hogyan kell profi módon dolgozni. Ez csak úgy lehetséges, hogy a görög klubokban is nagyon jó munkát végeznek. Természetesen mindig lehet még javulni, nekünk főleg támadójátékban kell még előrelépnünk.

- Hogyan kommunikál a csapattal? Megtanult görögül vagy van egy németül jól beszélő görög segítője?

- Angolul beszélünk egymással, pár játékosom tud németül is. Én értek valamit görögül, beszélni azonban nagyon nehéz ezen a nyelven. A segítőm, Thomas Sztratosz jól beszél németül is.

- 2002-ben Ön volt a segítője Rudi Völlernek a német válogatottnál, amikor ezüstérmesek lettek a világbajnokságon. Ki lehet százalékban fejezni, hogy mennyit tehet hozzá egy jó másodedző a válogatott teljesítményéhez?

- A segítőnek nagyon komoly szerepe van az ellenfelek feltérképezésében, tanácsaival tud hozzátenni a kapitány munkájához és fontos szerepe van az edzések előkészítésében, levezetésében is. A görög válogatottnál ketten segítik ilyen módon a munkám, Thomas játszott Németországban is, az ott szerzett tapasztalatai rendkívül hasznosak. Kosztasz Canasz nagyon tapasztalt pályaedző, kiterjedt kapcsolatrendszerrel.

- Az ősszel induló Nemzetek Ligájában Magyarország, Finnország és Észtország ellen lép pályára a csapatával. Mi a véleménye a sorsolásról és az új sorozatról?

- Mindhárom csapattal találkoztunk az elmúlt vb- és Eb-selejtezőkön, mindenkivel szemben akad törleszteni-valónk. Az a célunk, hogy feljussunk a C-ből a B csoportba. Jó kezdeményezésnek tartom az NL-t, ami lehetővé teszi, hogy azonos erejű csapatok tétmeccseken találkozzanak egymással.

- Bernd Storck vezetésével kijutott a magyar válogatott a 2016-os Eb-re, Otto Rehhagel 2004-ben megnyerte a kontinenstornát a görögökkel, Ön elérte a vb-pótselejtezőt a csapatával. Miért sikeresek a német szakvezetők külföldön?

- Bernd Storck több pozícióban is kiváló munkát végzett, és sok év után ismét kivitte egy nagy tornára a magyar válogatottat. A segítője, Andreas Möller a játékosom volt Dortmundban, mindkettejüket jól ismerem, Andreasszal a mai napig rendszeresen beszélünk egymással. A német edzők alaposan, profi szemlélettel dolgoznak és nem hagyják magukat kívülről befolyásolni, ezt nagyra értékelik a megbízóik.

- A családja is Görögországba költözött?

- Nem, a gyermekeim még tanulnak, rendszeresen meglátogatnak, amikor erre lehetőségük van.

- Ön fiatalon, 22 évesen egy sérülés miatt kényszerült visszavonulni, immár harminc éve dolgozik edzőként. Volt része szárnyalásban a német válogatottnál és mélypontban is, amikor 2012-ben a Hertha BSC-nél 52 nappal a kinevezése után, öt elveszített tétmeccset követően menesztették. Elégedett azzal, amit a kispadon elért? Van olyan álommunka, amire vágyik?

- Harminc év tényleg sok idő, minden feladatot én választottam magamnak, a csúcs- és mélypontokkal együtt. Nagyon élveztem a munkát a német válogatottnál, ezért most boldog vagyok, hogy a görög nemzeti csapatot vezethetem. Görögországban megtaláltam az álommunkám, és szeretnék a csapattal ott lenni a 2020-as Európa-bajnokságon.