NER;biodíszlet;politikai pedofília;2018-as választás;

2018-02-28 06:03:00

Gyerekekkel fényezik a NER-t

Hiába figyelmeztetik jogvédők a politikusokat, hogy ne csináljanak biodíszletet a gyerekekből, a Fidesz rendszeresen kampányol iskolákban, óvodákban.

Az áprilisi választásokhoz közeledve egyre gyakrabban jelennek meg olyan felvételek a sajtóban vagy a közösségi oldalakon, amelyeken politikusok pózolnak gyerekekkel. V. Németh Zsolt, fideszes országgyűlési képviselő például a szentgotthárdi óvodába kísérte el a Mikulást, hogy kamerák kereszttüzében osszon ajándékot a gyerekeknek. Csepregen aszfalton térdepeltek óvodások, miközben a település fideszes polgármestere átadott egy felújított utcát. Nemrég Simicskó István honvédelmi miniszter tartott beszédet az őrmezei Napsugár Óvodában, ahol egyebek mellett az intézmény homlokzatának utólagos hőszigeteléséről, a műanyag nyílászárók cseréjéről tartott elődadást a kisgyerekeknek. A fideszes Simonka György pedig egy orosházi lapban népszerűsítette magát: a fotón ebédelő gyerekekkel társalog egy iskolai menzán.

Forrás: Facebook/Ovádi Péter

Forrás: Facebook/Ovádi Péter

A jelek szerint a Fidesz politikusai sokszor semmibe veszik a köznevelési törvényt, amely egyértelműen kimondja: ott és akkor, amikor az óvoda, iskola, kollégium gondoskodik a gyermekek, tanulók felügyeletéről, nincs helye pártoknak, vagy pártokhoz kötődő szervezeteknek, politikának. A gyerekek alapvető jogait is sérti, ha politikusok öncélúan, saját népszerűségük növelése érdekében használják fel őket – különösen az oktatási intézményekben, ahol a gyerekeknek, szüleiknek, de sokszor még a tanároknak sincs döntési szabadságuk.

A napokban minderre a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány is felhívta a politikusok és politikai kampányok szervezőinek figyelmét. Az alapítvány egy gyermekjogi 1x1-ben foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat arról, hogy a politikai kampányokban és a politikusok által szervezett rendezvényeken milyen típusú gyermekrészvétel sérti a gyermekjogokat, emellett ajánlásokat is megfogalmaztak a valódi gyermekrészvétel érdekében. Leszögezték: egy gyerek nem eszköz, nem díszlet, hanem jogokkal rendelkező állampolgár. Nem lehet kihasználni és politikai előnyökhöz jutni gyerekeken keresztül. A választási kampányoknak nem célcsoportjai, ezért védeni kell őket a manipulációtól.

Mindez persze nem jelenti azt, hogy foggal-körömmel távol kell őket tartani a politikától. Az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye is kimondja, a gyerekeknek joguk van ahhoz, hogy minden őket érintő ügyben figyelembe vegyék a véleményüket. A Hintalovon Alapítvány kiadványában hangsúlyozta: a kiskorúak számára biztosítani kell, hogy önként dönthessenek arról, szerepet vállalnak-e egy adott politikai párt kampányában. Mint írták, a gyerekek közügyekben való részvételét támogatni kell, nem kihasználni.

Forrás: Facebook/Balogh István

Forrás: Facebook/Boldog István

A politikusok mellett ugyanakkor a médiának is nagy szerepe van abban, milyen nyilvánosságot kap a "politikai pedofília". Éppen ezért az Eötvös Károly Intézet (EKINT) legutóbb az újságíróktól kérte, hogy kevesebb ilyen tartalom jelenjen meg. A jogi elemző szervezet szerint a sajtó munkatársainak fel kell ismernie, hogy az ilyen eseményeknek biztosított médianyilvánosság a legtöbb esetben kizárólag a gyerekek társaságában megjelenő politikusok és pártjaik céljait szolgálja, a gyerekek politikai célú felhasználása pedig olyan, érzelmekre ható kampányfogás, ami a közügyek ésszerű, érveken alapuló megvitatása ellen hat.

Segítségként egy hat pontból álló irányelvet készítettek az újságírók részére. Az egyik pont az: mérlegeljék, hogy a gyerekek szerepeltetése önkényes-e. Ha politikai eseményen gyerekek vannak jelen, azt kell vélelmezni, hogy felhasználásuk a politikai népszerűségszerzéshez sérti jogaikat. Tartózkodjanak a gyerekek jogsértő felhasználását ábrázoló tartalmak közzétételétől. Ha ezt nem lehet megtenni, legalább az arcukat takarják ki. Törekedjenek arra, hogy kifejezzék: helytelenítik a gyerekek kampánycélú felhasználását. Valamint a gyerekekkel kapcsolatos beszámolókban a gyerekeket minden esetben jogokkal rendelkező, önálló egyénekként jelenítsék meg.

– A kampányból biztos, hogy nem lehet teljesen kizárni a politikai pedofíliát, de ha elég sokan és elég hangosan beszélnek erről a problémáról, lehet mérsékelni – mondta a Népszavának Majtényi László. Arról, hogy a szülőknek milyen lehetőségeik vannak, például jogi eszközökkel felléphetnek-e gyermekeik politikai felhasználása ellen, az EKINT elnöke úgy vélekedett, nincs kizárva ez a lehetőség sem. Ugyanakkor megjegyezte: sok felháborodott szülővel beszélt már, de formális jogi lépéseket egyikük sem tett.

Majtényi szerint a Nemzeti Választási Bizottságnál lehetne eljárásokat kezdeményezni, az EKINT-ben gondolkodnak azon, hogy ebben segítséget nyújtanak az érintetteknek.

Büntetlen politikai manipuláció
<br>

Létezhet gyermekközpontú, gyermekbarát politikai kampány. Ezt állítja Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő.
- Kampányidőszakban visszaszorítható a gyerekek politikai célú felhasználása?
- A világon mindenhol úgy tekintenek a politikusok a gyerekekre mint a legolcsóbb és leghatékonyabb kampányeszközre. Nincsenek illúzióim, nem gondolom, hogy a jelenség a politikusok önmegtartóztatása miatt fog eltűnni. Abban viszont hiszek, hogy a szülőket és az óvodák, iskolák vezetőit érzékenyebbé lehet tenni. Ahogy abban is: ha a választópolgárok átlátnak ezen a politikai manipuláción, a gyerekek kihasználásán, akkor meg tudják büntetni az ilyen jelölteket. Egyszerűen azzal, hogy nem szavaznak rájuk.
- Lehetnek következmények? Vagy büntetlenül használhatják a gyerekeket?
- Egy gyerekről fotót készíteni, azt publikálni, posztolni úgy, hogy ahhoz a törvényes képviselője nem járult hozzá előzetesen, jogi következményeket is vonhat maga után. A kampányidőszakban óvodában, iskolában politikai fellépést tartani a választási törvény megsértését jelenti, és szintén szankcionálható. Vannak azonban olyan elemei a gyerekek használatának, ami gyermekjog-ellenes, de nagyon nehezen számonkérhető. A tokenizmus, a gyerekek manipulatív használata közösségi eseményeken, az egyik klasszikus ilyen terület. Amikor – persze ingyen – gyerekek tartják a nemzetiszín zászlót vagy mondanak verset egy olyan eseményen, mondjuk egy golfpályaavatón, amihez az égvilágon semmi közük.
- Létezhet jogsértés nélküli politikai kampány gyerekekkel?
​- Abszolút létezhet. Sőt, valójában nem is ez a kérdés, mert ez egyszerűen megoldható lenne azzal, hogy kisgyerekektől távol tartják magukat a politikusok, a nagyobbakat viszont emberszámba veszik, lehetőséget adnak számukra a közélet alakítására, megkérdezik a véleményüket és azokat figyelembe is veszik. Nem nyilvánosan, hanem a háttérben, a politikai program kidolgozásakor vonják be a gyerekeket. Ha egy gyerek aktív részese, kezdeményezője, formálója a rá vonatkozó közéleti kérdéseknek, akkor mondhatjuk hogy adott politikai kampány gyerekközpontú vagy gyerekbarát.