előzetes letartóztatás;Czeglédy Csaba;

2018-03-04 15:15:00

Befogta Czeglédy száját a hatalom

Vasárnap már tüntetésen követeltek tisztességes eljárást a baloldali képviselő-jelölt Czeglédy Csabának, aki újabb Elios-iratok birtokába jutott alig pár órás szabadsága alatt. Pénteken éjjel a legfőbb ügyész kezdeményezésére ismét őrizetbe vették és másfél napig attól is megfosztották, hogy kapcsolatba lépjen ügyvédjével. Hétfőn a Szegedi Járásbíróság 30 napra előzetes letartóztatásba helyezte a politikust.

Czeglédy Csaba helyett a miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak kellene előzetesben ülnie! - kiáltotta valaki azon a vasárnap délutáni Szabadság téri demonstráción, ahol mintegy 100-150 ember gyűlt össze, tiltakozva Czeglédy újbóli őrizetbe vétele ellen. A megmozdulást a Tiszta emlékezettel a szabadságért, a demokráciáért nevű csoport szervezte, melynek tagjai szerint az, amit Czeglédyvel művelnek, már nem egy újabb kalapácsütés a jogállam lebontásában, hanem a jogállam maradványainak felporszívózása.

FOTÓ: Vajda József

FOTÓ: Vajda József

A tiltakozást a baloldali kötődésű ügyvéd meghurcolása és a vele szemben alkalmazott eljárások durvasága váltotta ki. Ennek újabb adaléka, hogy minden módon megpróbálja megakadályozni a hatalom, hogy Czeglédy Csaba beszélhessen a nyilvánossághoz. Jelenleg a szegedi rendőrkapitányságon tartják fogva a csütörtökön szabadon engedett, majd péntek éjjel újra letartóztatott politikust, és másfél napig a rendőrök még azt sem tették lehetővé, hogy beszélhessen a védőivel.

A rendőrségi fogdában saját telefont nem használhat, egyetlen lehetősége a külvilággal való kapcsolattartásra, ha egy folyosói pénzbedobós telefonon felhívhatja az ügyvédjét, ám Czeglédy a fogdába nem vihetett be értékeket, így aprópénz sincs nála. Úgy tudni, hogy a politikus arra kérte a helyi rendőröket, legalább pár száz forintot adjanak kölcsön neki, hogy értesíthesse a jogászait, ám vasárnap délutánig erre sem voltak hajlandók a szegedi kapitányságon.

Az ügyészség indítványozta előzetes letartóztatását
Szanka Ferenc a Csongrád Megyei Főügyészség szóvivője közölte, a főügyészség indítványa szerint a képviselőjelöltként szerzett mentelmi jog, amely miatt az előzetes letartóztatást meg kellett szüntetni, nem eredményezett változást azokban a körülményekben, amelyek az előzetes letartóztatást indokolják. 
Így továbbra is fennáll Czeglédy Csabával szemben a több mint 6 milliárdos bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás bűntettének megalapozott gyanúja, valamint a szökés, elrejtőzés, az eljárás meghiúsítása, valamint a bűnismétlés veszélye.
Czeglédy Csaba előzetes letartóztatásának ügyében a Szegedi Járásbíróság nyomozási bírója döntött: 30 napra előzetes letartóztatásba helyezte a politikust.

Mint arról már beszámoltunk, a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) pénteken feltűnően gyorsan őrizetbe vette a politikust azok után, hogy a Patyi András vezette Nemzeti Választási Bizottság (NVB) aznap Polt Péter legfőbb ügyész indítványára felfüggesztette a korábban képviselőjelöltként nyilvántartásba vett Czeglédy Csaba mentelmi jogát.

Gyakorlatilag alig száradt meg a tinta az NVB határozatán, a NAV Dél-Alföldi Bűnügyi Igazgatósága határozatában egy korábbi gyanúsításával összefüggő, ám új bűnüggyel kapcsolatban döntött Czeglédy előzetes letartóztatásáról.

A hatóság sietsége azért is feltűnő, mivel korábban a baloldali ügyvédet milliárdos költségvetési csalás gyanújával tartották 8 és fél hónapon keresztül előzetesben és a kampányidőszakra időzített nyomozást finoman szólva sem kapkodták el az adónyomozók. Czeglédyt a nyolc hónap alatt mindössze egyszer hallgatták ki, illetve az ügyben nyáron lefoglalt bizonyítékokat tartalmazó zsákokat is csak hónapokkal később bontották ki a nyomozók. Az ügyben azóta sem történt vádemelés, az ügyészség eddig semmiféle bizonyítékkal nem támasztotta alá az előzetes letartóztatás szükségességét.

Csak nemrégiben annyit közöltek - nem sokkal az előtt, hogy Czeglédy bejelentette volna, hogy indul a választásokon -, a korábbi 3 milliárdos adócsalás helyett immáron 6 milliárdos csalással gyanúsították meg a politikust. Amíg az ügyészség láthatóan nyolc és fél hónapon át ült az ügyön, addig a bent tartott és védekezésre képtelen Czeglédyvel szemben lejárató kampányt indított a Fidesz. A kormánypárti sajtó naponta cikkezett a bűnösségéről, cikkeik alapjául gyakran a "károsult diákokat képviselő" - Czeglédy konkurrenseihez, illetve a fideszes erős ember Kósa Lajoshoz szorosan kötődő lobbista - Fiák István ügyvéd kijelentései szolgáltak, amelyeket utóbb rendre valótlannak ítélt a bíróság. A Fidesz mindezek ellenére parlamenti határozatba foglalta Czeglédy bűnösségét.

Mivel a büntetőeljárásról szóló jogszabályok alapján ugyanazért a gyanúsításért nem lehetett volna újra előzetesbe csukni Czeglédy Csabát, a NAV Dél-Alföldi Bűnügyi Igazgatóságának pénteken kiállított újabb határozatában már különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó gazdasági csalás szerepel. A hatóság egy régi, meglehetősen zavaros, tavaly ősszel feljelentésbe torkollott ügyet vett elő és nagy hirtelen azzal gyanúsította meg Czeglédyt, hogy az általa vezetett Human Operator Zrt. csalárd módon nem tett eleget egy jogerős bírósági ítéletben eldöntött fizetési kötelezettségének.

A NAV ebben az ügyben is arra hivatkozik, hogy "fennáll a szökés, elrejtőzés veszélye". Dacára, hogy Czeglédy a csütörtöki szabadulása után sem tűnt el, hanem elment a NVB ülésére, majd onnan családjához, Szombathelyre távozott, ahol egy baráti beszélgetésről hívták el péntek késő este a NAV nyomozói azzal, hogy a lakásán várják, majd rögtön letartóztatták és még aznap éjjel visszavitték Szegedre.

Az egész eljárás elleni tiltakozásul összehívott vasárnap délutáni budapesti tüntetésen beszédet mondott Mécs Imre egykori 56-os halálraítélt, Iványi Gábor, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) elnöke, Lendvai Ildikó, az MSZP, valamint Ara-Kovács Attila, a Demokratikus Koalíció képviselője.

Az erről szóló beszámolónkat itt találja!