Guller Zoltán az M1 egyik szombati műsorában beszélt arról: saját területükön kiemelkedő szakemberek segítik egy új pozitív országmárka kialakítását, hogy még több turistát és befektetőt lehessen hazánkba csábítani. Csák János, a Design Terminál egyik tulajdonosa, Zoób Kati divattervező és Káel Csaba a Müpa vezérigazgatója mellett fiatal segítői között említette – a munkában „hazaszeretetből” résztvevő – Orbán Ráhelt is.
Ezzel kapcsolatban arról kérdeztük az MTÜ-t: a kormányfő lánya milyen kiemelkedő szakmai múlt alapján, kinek a felkérésére, milyen pozícióban és hatáskörrel vesz részt a munkában? A szakmai múlttal kapcsolatos érdeklődésünkre nem kaptunk választ, de azt közölték: „Az MTÜ vezérigazgatója Orbán Ráhel véleményét az országmárka kialakításával kapcsolatban kérte és kéri ki alkalomszerűen. Orbán Ráhel szabadidejében segíti ötleteivel és javaslataival az ügynökség munkáját, amiért semmilyen ellenszolgáltatást nem kap, szerződéses viszonya az ügynökséggel nincs, pozícióval nem rendelkezik.”
Orbán Ráhel turisztikai érdeklődése nem újdonság, sajtóhírek szerint a kormányfő lánya már a turizmusfejlesztési irányvonalak kijelölésében és a pályázati pénzek elosztásában kiemelkedő szerepet játszó, két éve létrehozott MTÜ felállításáról szóló megbeszélésen is részt vett. Azt pedig tavaly októberben személyesen Orbán Viktor jelentette be az MTÜ által kidolgozott Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégiát ismertetve, hogy – a hazai és uniós forrásokat együttvéve – több mint 828 milliárd forintot öntenek 2030-ig a turizmusba.
"Ha egy állami vezető gyermeke tanult, világot látott és tehetséges, akkor semmi kivetnivaló nincs abban, hogy a területén segít az ország fejlődésében” – fogalmazott érdeklődésünkre Csapody Balázs, a balatonszemesi Kistücsök Étterem tulajdonosa, aki a gasztronómia és a borturizmus terén ad tanácsokat az MTÜ-nek. Mint mondta: az elmúlt 25 évben egy sarki kocsmából egy jól működő, neves éttermet alakított ki, természetes, hogy tapasztalatait megosztja, ha arra kérik. Mindezekről Orbán Ráhellel nem beszélt, mert a megbeszéléseken, amelyeken részt vett, a miniszterelnök lánya nem volt ott. Több százan vállaltak szerepet a turizmussal kapcsolatos reformok kidolgozásában, nem találkozik minden résztvevővel – tette hozzá.
Orbán Ráhel egyébként a Budapesti Corvinus Egyetemre járt, de volt a lausanne-i École Hoteliere Lausanne hallgatója is. Ennek borsos tandíját felemlegető sajtóhírekre reagálva közösségi oldalán azt írta 2014-ben: 3 évet dolgozott a szállodaiparban és a vendéglátás területén. Férje, Tiborcz István érdekköreihez számos vendéglátó-ipari beruházás kapcsolódik.
Az MTÜ közlése szerint Guller Zoltánnak sok segítője van: a szakmai szervezetek képviselőin túl számos olyan szakember véleményét meghallgatja, akik meghatározóak Magyarország turizmusában. A gasztronómiát illetően Hamvas Zoltánnal, Bíró Lajossal, a közlekedésről Vitézy Dáviddal is konzultálnak. A fiatalok közül Vági Bencét, a Recirquel Újcirkusz Társulat alapítóját és Berecz Istvánt, a Fonó népzenei igazgatóját emelték ki.