MNB;hitel;törlesztés;végrahajtás;követeléskezelők;

2018-03-06 11:59:00

Tömegével lakoltathatják ki a fizetésképtelen hiteleseket

Csalóka a Magyar Nemzeti Bank statisztikája, miszerint egyre kevesebb az olyan hitel, amit az adósok nem tudnak fizetni. A rossz kölcsönök állománya leginkább azért mérséklődött, mert egy csomó bedőlt hitelt a bankok átadtak a követeléskezelő cégeknek (értsd: behajtóknak).

Csökkent a nem törlesztett hitelek száma az MNB statisztikái szerint, csakhogy ez nem azt jelenti, miszerint a bajban lévő családok közül egyre többen kerülnek jobb helyzetbe. Sokkal inkább arról van szó, hogy a pénzintézetek tömegével értékesítik a fizetésképtelenné vált ügyfelekkel szembeni követeléseket – írja az mno. A jegybank adatai szerint tavaly decemberben a kölcsönök 7,5 százalékának részleteit nem tudták fizetni már legalább 90 napja a lakossági ügyfelek. Egy év alatt tehát 0,9 százalékponttal csökkent a rossz hitelek aránya, ha viszont a 2015-ös adatokhoz mérünk, akkor sokkal látványosabb az esés. Akkor még a hitelek 18,1 százalékát voltak képtelenek törleszteni az adósok.

Azénpénzem.hu pénzügyi portál ennek kapcsán arra hívja föl a figyelmet, hogy ebbe a számba beleértendő az összes olyan kölcsön, amelyet a fizetési nehézségek miatt átütemeztek, vagyis az alacsonyabb törlesztőrészlet érdekében megnövelték a futamidőt.

220 milliárd forint értékű követelést adtak el tavaly a bankok, s ennek harmadát az utolsó negyedévben. 2016-ban 426 milliárd forintnyi tartozásállomány került követeléskezelő cégekhez.

Sok jóra nem számíthat az, akinek az adóssága követeléskezelőhöz kerül: jelenleg a választásig nagyobb türelmet mutatnak a végrehajtók, de április 8. után ismét kezdődhetnek a végrehajtások, illetve a kilakoltatások. A Portfolio számítása szerint öt év alatt 47 ezer család vesztette el lakását a hitele miatt. Mint az megírtuk, az Országgyűlésben a Fidesz nem indokolta, miért nem támogatja a családok kilakoltatását megtiltó ellenzéki javaslatot.