bölcsőde;Coworkid;közösségi iroda;

Közösségi iroda bölcsivel

A Coworkid modell a kisgyermekes szülők, elsősorban az édesanyák munkaerőpiaci visszatérését kívánja elősegíteni. Egy közösségi iroda és egy modern bölcsőde és óvoda a kicsik igényeire szabva.

Csaknem 10 éves piaci jelenléttel a háta mögött indítja el a Loffice csapata Coworkid programját, amely a kisgyermekes szülők foglalkoztatását segíti, egyesítve a közösségi irodát a gyermekmegőrzéssel. A program tesztüzeme olyan havi rendszerességgel megrendezett próbanapokkal indul, melyeket szakmai események és találkozók egészítenek ki. A cél, hogy a 2019-re tervezett családbarát közösségi iroda nyitását megelőzően, az érdeklődők a gyakorlatban is megismerkedhessenek a modell előnyeivel.

A koncepció rugalmas irodamegoldást kínál szabadúszók, egyéni vállalkozók és CSED-en, GYED-en és GYES-en lévő alkalmazottak számára egyaránt. De a Coworkid nem csak egy tér. Részmunkaidős állásokra fókuszáló munkaerő-közvetítést és átképzéseket is indít, ezzel támogatva a családalapítást követő munkaerőpiaci visszatérést.

A koncepciót a világ számos részén már sikerrel alkalmazzák. A német Rockzipfel és juggleHUB, az amerikai WeWork és Collab & Play vagy a brit Third Room már évek óta várják azokat a szülőket, akik számára fontos, hogy gyermekük biztos kezek között, kreatívan tölthesse idejét, míg ők munkájukat végzik. A nemzetközi mintákat alapul véve, a Loffice-t alapító testvérpár, Klementz Kata és Panni először 2012-ben, bécsi irodájukban kaptak állami támogatást a modell üzleti tervének kidolgozására. A pozitív reakciókat és több évnyi tapasztalatukat felhasználva, elérkezettnek látták az időt, hogy az ötletet bevezessék a magyar piacra is. Munkájukat Szablár Andrea segíti, aki kétgyermekes anyukaként hasznosítja multinacionális cégeknél szerzett tapasztalatait.

A KSH adatai szerint 2017 decemberében a magyarországi foglalkoztatottak csupán 4,6 százaléka dolgozott részmunkaidőben. Ez a szám messze elmarad az Európai Uniós átlagtól (19,4), nem is beszélve Hollandia csaknem 50 százalékáról. Pedig a rugalmas munkaidő nagyban elősegíti az anyukák és apukák munkaerőpiaci érvényesülését.

Ezt támasztja alá a Loffice 2017 szeptemberében végzett fókuszcsoportos felmérése is. A megkérdezettek válaszaiból az derült ki, hogy a kisgyermekes szülők nyitottak a legújabb technológiai készségek elsajátítására, flexibilisek, motiváltak és tenni akarnak a társadalmi izoláció és gazdasági ellehetetlenedés ellen. A munka és a karrier összeegyeztetése érdekében sokkal hatékonyabban, kitartóbban dolgoznak. Ehhez viszont elengedhetetlen a rugalmas időbeosztás és gyermekük biztonságos elhelyezése.

"Hisszük, hogy bárki lehet jó szülő, miközben sikeres a munkájában is. Teret és szakmai programot biztosítunk a kisgyermekeseknek, hogy kiteljesedhessenek anélkül, hogy bűntudatot éreznének szülői kötelezettségeik elhanyagolása miatt. Azon dolgozunk, hogy ne kelljen választaniuk család és karrier között. Ám a magánélet és a munka közötti harmónia megteremtéséhez nem elegendő egy jól kiépített infrastruktúra - célunk egy inspiráló, támogató és segítőkész közösség létrehozása” - emeli ki Klementz Kata, a Loffice társalapítója.