A tanulmány többek között azt javasolja, hogy teremtsék meg az ügyészség elszámoltathatóságát, tegyék átláthatóvá a közbeszerzési intézményrendszert, kormánytól független szervezetek ellenőrizzék az EU-s fejlesztési források felhasználását, váljon világossá és szigorúan ellenőrzötté a pártfinanszírozás. Javasolják azt is, hogy kapjanak hatékony védelmet a közérdekű bejelentők, komolyan ellenőrizzék a döntéshozók és a családtagjaik vagyonosodását, állítsák le a civil szervezetek elleni uszítást, és biztosítsák a kormánybefolyástól mentes, tárgyilagosan tájékoztató média működését.
A Párbeszéd, a DK, a Fidesz és az LMP válaszolt. A három ellenzéki párt egyetértett abban, hogy ha bejutnak az országgyűlésbe, akkor a tanulmányban leírt célok eléréséért fognak dolgozni. A Párbeszéd egyenesen azt közölte: a párt és Karácsony Gergely, az MSZP-Párbeszéd szövetség miniszterelnök-jelöltje messzemenőkig egyetért a Transparency 12 pontjával, és kormányra kerülése után kezdeményezi azok törvénybe iktatását.
A Fidesz azonban a tanulmányt politikai pamfletnek minősítette. Figyelemre méltó, hogy az összeállítás egyetlen állítását sem cáfolták konkrétan, és egyetlen javaslatról sem írták meg, megvalósítása miért nem járulna hozzá a korrupció visszaszorításához.
– A javaslataink pártfüggetlenek, tehát azokat bármilyen összetételű kormány megvalósíthatná – fogalmazott Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója.