Választás 2018;választás;ellenzék;Karácsony Gergely;MSZP-frakció;

2018-03-17 14:36:00

Így "dózerolható el" a Fidesz a fővárosból

Örökre kitakarítható a Fidesz Budapestről, ha 5-6 helyen visszalép az LMP – deklarálta Kunhalmi Ágnes, miközben Karácsony Gergely azt hangsúlyozta: megállapodást kell kötni a főváros és a vidék között. A Változás Szövetsége most mutatta be fővárosi programját.

Régóta és kitartóan gyűlöli a fővárost Orbán Viktor, ott árt Budapestnek, ahol tud – sűrítette egy mondatba Horváth Csaba, mi jellemezte a kormány és Budapest viszonyát az utóbbi nyolc évben. Az MSZP fővárosi képviselője szerint hogyha a Fidesz kerülne többségbe a választásokon, Orbán zsigeri gyűlölete csak fokozódna. Horváth szerint a Fidesz célja a tanácsrendszer visszaállítása – és megfosztaná a fővárost maradék önállóságától. A Változás Szövetsége viszont szabad Budapestet akar, szabad polgárokkal. Ehhez vissza kell adni a fővárostól elvont forrásokat, így kormányváltás után minden itt keletkezett 10 forint adóból egy forintot Budapesten hagynának. Programjukban 2022–ig 10 százalékkal növelnék a zöld felületek arányát, megújítanák, és nem lebetonoznák a Városligetet, hasonlóképpen a Margitszigetet, Népligetet. A BKV környezetbarát buszainak arányát évente szintén 10 százalékkal növelnék, megoldanák a főváros akadálymentesítését, a mozgáskorlátozottak, kismamák számára. Előnyben részesítenék a kerékpárosok, gyalogosok közlekedését az autósokkal szemben.

Az LMP-vel együtt söpörne

És a kormányváltás nem illúzió az MSZP budapesti elnöke szerint, Kunhalmi Ágnes hiszi, hogy nem lesz semmi gond, ha az LMP-vel meg tudnak állapodni. Kapcsolatukat, Szél Bernadett LMP-társelnököt idézve, ő is sorsközösségnek nevezte: „Ha Budapesten 5-6 jelöltjüket visszaléptetik, végleg eltakarítjuk a Fideszt a fővárosból” – jelentette ki. Kunhalmi, aki visszaadná a fővárosi iskolák gazdasági, szakmai önállóságát, az intézményvezetők önálló döntési jogköreit, a fenntartásukat ismét az önkormányzatra bízná. „Jelenleg sem a városnak, sem az iskoláinknak nincs gazdája” – állapította meg. Hozzátette, nem kérdés, ha a Fidesz nyer, a fővárosi kerületek megszüntetéséről szóló, már a 2014-es választásokra elkészült koncepciót megvalósítanák.

Még vidéken is jobb a helyzet

Komáromi Zoltán a főváros leromlott egészségügyi ellátottságát elemezte. Elmondta, annyi fogorvosi praxis betöltetlen, hogy 66 ezer embernek megoldatlan a fogászati kezelése Budapesten. Az érsebészeti ellátás gyakorlatilag összeomlott, 21 betöltetlen háziorvosi praxis van, diagnosztikai vizsgálatokra 3-4 hónapot kell várni, ami a megyei jogú városok járóbeteg ellátásában is példátlan várakozási idő. A Rogán Antal által álmodott szuperkórház megvalósítása szerinte csak a fideszes haverok érdekeit szolgálja, miközben a 12 főváros kórház fejlesztésével meg lehetne oldani a minőségi, térítésmentes, három szintű egészségügyi ellátást Budapesten. Komáromi szerint kormányra kerülve és a kerületekkel együttműködve hónapok alatt tudnák rendezni a problémákat.

Nem ünnepelték a szabadságot

Az MSZP elnöke az elmúlt két fideszes kormányzati ciklust az elvesztegetett nyolc évként jellemezte: miközben ömlöttek az uniós források az országba, ebből a főváros nem tudott profitálni. Molnár Gyula úgy látja, e tekintetben a józan paraszti észből az utóbbi érvényesült igazán. Molnár Gyula felháborítónak és megdöbbentőnek nevezte, hogy a fővárosi önkormányzat nem rendezett március 15-i ünnepséget. Erre még nem volt példa 1990 óta – húzta alá, miközben ez a nap leginkább a budapestiek ünnepe, és a szabadságé.


Szövetség kell!

Karácsony Gergely, a Változás Szövetség miniszterelnök-jelöltje szintén a szabadságra helyezte a hangsúlyt: szabad Budapest nélkül nincs szabad Magyarország. A vidékkel való szembenállás helyett a vidékkel való megállapodást ajánlotta, hogy a főváros ismét magával tudja húzni az ország többi részét. Partnerséget és békét teremtene, felszámolva a társadalmi csoportokat egymás ellenségeként beállító ostoba és káros orbáni politikát.