Tudomány;NASA;Kepler-űrtávcső;

2018-03-20 06:15:00

Elfogy a Kepler üzemanyaga

Csaknem egy évtized után végéhez közeledik a Kepler-űrtávcső küldetése, ugyanis fogytán a meghajtó gáz, mindössze néhány hónapra való maradt a manőverezésekhez.

2009-ben bocsátotta földkörüli pályára a NASA a Kepler-távcsövet, hogy távoli csillagok körül keringő bolygókat fedezzenek fel vele. Mivel nem Föld körüli, hanem távoli Föld-követő (Nap körüli) pályára tervezték, nem volt kitéve a Föld zavaró hatásainak. Emiatt viszont elérhetetlenül messze van. A Hubble-űrtávcsővel ellentétben, amit ötször is felkerestek szervizküldetések során, a Keplert nem lehet feltankolni.

Máig több mint 2600 Naprendszeren kívüli bolygót azonosítottak segítségével, de most fogytán a meghajtó gáz, mindössze néhány hónapra való maradt a manőverezésekhez.

A NASA eredetileg 10 mérési kampányt tervezett, de a távcső már a 17. menetnél tart, és addig folytatja, amíg a tartalékai ezt lehetővé teszik. De nemcsak ez fogyasztja az üzemanyagot, hanem az is, hogy a távcső visszaküldje a Földre az üzeneteket.

Sok űrmissziónál az utolsó manőverekhez is kötelező üzemanyagot tartalékolni. Egy Föld körül keringő műholdnál gondoskodni kell róla, hogy ne ütközzön más űreszközökkel, vagy ne csapódjon be lakott területre. A NASA is inkább a Szaturnuszba vezette a Cassini űrszondát, nehogy a kontrollálatlan keringésével azt kockáztassa, hogy a bolygó egyik, potenciálisan életet hordozó holdjába csapódjon. A Kepler esetében nincs ilyen kockázat, így az utolsó erőtartalékait is a mérésre és az adattovábbításra fordíthatják.

Ezt az aszteroidát nem tudjuk megállítani
A tudósok szerint a NASA nem rendelkezik olyan technológiával, amivel meg lehetne állítani azt az aszteroidát, ami 2135-ben csapódik a Földbe. Az égitest nagyobb, mint az Empire State Building, azaz New York város jelenlegi második legmagasabb, 102 emeletes, 381 méter magas épülete és egyik jelképe, ami 42 évig volt az USA legmagasabb épülete.
A tudósok megvizsgálják annak lehetőségét, hogy egy speciálisan tervezett űrhajót alkalmazzanak az égitest közeledésére, abban a reményben, hogy ezzel megakadályozhatják a fenyegetést. Ám több szakértő szerint ahogy fogy az idő, annál valószínűbb egy nukleáris robbantás alkalmazásának lehetősége.
Ehhez a tervek szerint a HAMMER projektet vetik be, a 8,8 tonnás űrhajó vagy belekormányozza magát az aszteroidába, vagy nukleáris töltettel szétrobbantja azt.
Bár a tu­dó­sok megpró­bál­nak ki­dol­gozni egy for­ga­tó­köny­vet, amely meg­ment­heti a kék bolygót, egy­előre minden bi­zony­talan.