Donald Trump;Robert Mueller;

2018-03-20 06:35:00

Békén hagyja Trump a különleges ügyészt

Az elnöknek nem áll szándékában elmozdítani az orosz kapcsolat ügyében vizsgálódó különleges ügyészt – közölte Ty Cobb, a Fehér Ház egyik vezető jogásza, miután Donald Trump több Twitter-üzenetben bírálta Robert Mueller tevékenységét, ám törvényhozók óvták Trumpot attól, hogy egyáltalán felmerüljön benne Mueller felmentésének a gondolata.

Mueller, az FBI volt igazgatója arra kapott megbízást tavaly májusban az igazságügyi tárcától, vizsgálja ki a 2016-os amerikai elnökválasztási kampány orosz befolyásolását, illetve azt, annak során összejátszott-e az oroszokkal Trump republikánus elnökjelölt kampánycsapata. Eljárhat ezen felül minden olyan más ügyben, amely e vizsgálódása során kerül a látókörébe.

Trump következetesen tagadja, hogy bármilyen összejátszás lett volna az oroszokkal. A múlt héten Mueller tevékenysége új irányt vett, amikor betekintést igényelt Donald Trump üzleti hálózatának orosz vonatkozású dokumentumaiba. A különleges ügyész ezzel az elnök szerint átlépte a számára szigorúan tilalmas terület határvonalát.

A hét végén közzétett internetes bejegyzéseiben Trump azt írta, a Mueller-vizsgálatot nem lett volna szabad elindítani, nem volt összejátszás, nem történt bűncselekmény, az egész csak boszorkányüldözés. E kijelentések nyomán a médiában újra felbukkantak olyan, korábban is elő-előforduló, de aztán ismételten elhalkuló feltételezések, miszerint Trump el akarja távolítani Muellert.

„Ha ezt megpróbálná, az lenne a vég kezdete az elnöksége számára” - kommentálta ezeket a felvetéseket Lindsey Graham dél-carolinai republikánus szenátor. Dick Durbin Illinois állambeli demokrata párti szenátor pedig azt pendítette meg, hogy kétpárti törvényben kellene megvédeni Muellert és felhatalmazását.

„Az elnök kétségbeesett és felelőtlen magatartásával megfélemlíti a jogérvényesítés intézményeit, megpróbálja leállítani a különleges ügyészt. Demokráciában ez elfogadhatatlan” - fogalmazott Durbin.

Az elnöknek nincs joga arra, hogy közvetlenül ő bocsássa el Muellert. Azt csak az őt kinevező Rod Rosenstein igazságügyi miniszterhelyettes teheti meg, és ő is csak akkor, ha megindokolja a döntést. Megjegyzendő, hogy Rosensteint viszont maga Trump nevezte ki.

Egyes médiavélekedések szerint Trumpot az bátoríthatta fel átmenetileg a Mueller elleni fellépésre, hogy Rosenstein főnöke, Jeff Sessions a minap felmondott Andrew McCabe-nek, az FBI korábbi igazgatóhelyettesének, aki kiállt saját volt főnöke, James Comey, a Trump által tavaly májusban elbocsátott igazgató mellett.