Peking;Hszi Csin-ping;

2018-03-21 06:33:00

Nacionalista elnöki záróbeszéd

Keményen nacionalista beszéddel zárta a kínai parlament ülésszakát Hszi Csin-ping. Az államfő, aki a Népi Gyűlés múlt heti alkotmánymódosítása értelmében akár élete végéig az ország élén maradhat, „erős országot” akar építeni – hangoztatta. A mintegy 3000 nem demokratikusan választott küldött előtt ígéretet tett arra, megvalósítja a kínaiak álmát és felemeli az államot. „Véres harcot folytatunk ellenségeinkkel szemben” – emelte ki Hszi Csin-ping. Kifejtette, országának komoly adottságai vannak ahhoz, hogy az őt megillető helyet szerezze meg a világban.

Az elnök úgy vélte, bonyolult változások mennek végbe a földkerekségen, példátlan kihívásokkal. Különösen nagy tapsot kapott, amikor kemény harcot hirdetett a szeparatista törekvések ellen. „Országunk egyetlen centiméterét sem engedjük át” – hangoztatta Hszi. Ugyan nem beszélt a Dél-kínai-tengeren több szigetért dúló területi vitákról, ám sokatmondóan megjegyezte, hogy Peking megvédi területi integritását. Minden olyan törekvés pedig, amely Tajvan Kínától való elválasztására irányul, kudarcra van ítélve – emelte ki. Ezzel arra utalt, hogy Donald Trump amerikai elnök múlt héten rendeletet írt alá, amely lehetővé teszi magas rangú amerikai hivatalnokok számára a tajvani látogatást. (Peking Kína részének tekinti a szigetet.)

Hszi Csin-ping megerősítette a kommunista párt vezető erejét „életünk minden szegmensében”, s hűséget követelt mindenkitől. Szerinte a párt és vezetésének hatalma a szocializmus kínai válfajának legfontosabb eleme. Ebben a parlament által elfogadott alkotmánymódosítás szövegére is utalt, amely kivételes jogköröket biztosít az államfő számára. A mostani ülésszak valóban példátlan, hiszen eltörölték az államfői tisztségre vonatkozó kétszer öt éves időkorlátot, így Hszi Csin-ping élete végéig államfő maradhat. Mao Ce-tung óta egyetlen vezetőnek sem volt ekkora hatalma Kínában.

A hatalomgyakorlás új fontos eszköze lesz az az új felügyeleti szerv, amely az állami alkalmazottakat ellenőrizheti függetlenül attól, tagjai-e a pártnak. Az új testület korrupció, hivatali visszaélés esetén léphet fel, félő azonban, hogy politikai leszámolások eszközévé válik. Szintén a mostani ülésszakon döntöttek a védelmi kiadások 8,1 százalékkal való felemeléséről, miközben 218-ban a GDP ennél alacsonyabb mértékben, mintegy 6,5 százalékkal emelkedik.