Németország;iszlám;

Illusztráció/AFP

- Megosztottak a németek iszlámügyben

Megvédte az iszlámmal kapcsolatos vitatott mondatát Horst Seehofer új német belügyminiszter, a Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke.

Egy interjúban kifejtette, azzal, hogy a muzulmán vallást nem tekinti a német kultúra részének, az ország identitását védi, s nem az iszlám hívőit akarja kirekeszteni. Vélekedések szerint azért hozta elő az egész témát, mert már az októberi bajor tartományi választásra készül, amelyen távolról sem biztos, hogy a CSU képes lesz megőrizni abszolút többségét. Seehofer a parlamentben ismertetett programbeszédében emellett azt is közölte, hogy erős államot kíván építeni, amelyben megvédik az emberek biztonságát.

Az RTL által közzétett legutóbbi felmérés szerint a német társadalom rendkívül megosztott a kérdést illetően. A közvélemény-kutatásban részt vettek 47 százaléka úgy vélte, a muzulmán vallást is a német kultúra részének kell tekinteni, 46 százalék ezzel szemben egyetértett Seehofer állításával.

A felmérésből kiderül, hogy a keletnémetek jóval ellenségesebbek az iszlámmal szemben, mint a nyugatnémetek. A volt NDK területén 62 százalék utasítja el az iszlámot. Megfigyelhető generációs különbség is, a 60 év felettiek 53 százaléka látja úgy, hogy a muzulmán vallás nem tekinthető a német kultúra részének. Kevéssé meglepő, hogy a jobboldali radikális Alternatíva (AfD) szavazói esetében ez az arány 87 százalékos, de a liberális FDP szavazóinak 59 százaléka is egyetért a kijelentéssel. Ugyanakkor az SPD táborának 64 százaléka tartja az iszlámot elfogadott vallásnak, az ellenzéki Zöldeknél pedig még magasabb, 76 százalékos ez az arány.

Egy hat osztályt végzett csengeri nő verte át Kósa Lajost, vagy az asszony csupán eszköz volt egy gigantikus méretű pénzmosáshoz?