Izland egy hatalmas geotermikus mezőkkel rendelkező vulkanikus sziget. Vize annyira tiszta, hogy semmilyen előzetes kezelést nem igényel a vezetékes víz. A szigeten 140 vulkán van, melyből 26 jelenleg is működik. Nagyjából az egész országot hó fedi novembertől májusig. Ilyenkor hűvös van, de nincs extrém hideg, a hóviharok viszont nagyon gyakoriak. A táj júniusban kezd zöldülni, ekkor érkeznek a turisták is. A főszezon júliustól augusztusig tart, a szezonon kívül vannak olcsóbb repülőjegyek és szállások.
A Sarki fény látványa elképesztő élmény, az aurora borealis miatt önmagában megérné elutazni odáig. Állni a Strokkur gejzír mellett, és várni a következő kitörést, páratlan élmény. Kihagyhatatlan program a Glymur vízesés, a Gullfoss összképe, a Kék Lagúna, Látrabjarg sziklái és a Laki kráterek is. A bálnanézés Húsavíkban sokak nagy kedvence. Persze kell némi szerencse ahhoz, hogy a turista bálnát lásson, de ha épp nincs bálna, sokszor jönnek helyette delfinek, delfineket látni pedig legalább olyan felemelő élmény, mint bálnákat.
Tévhit, hogy Izlandon dermesztően hideg lenne. Annak ellenére, hogy az ország az Északi-sarkkörtől nem messze helyezkedik el, éghajlata enyhe a Golf-áramlatnak köszönhetően. Tél közepén csak néhány órára jön fel a nap, nyáron viszont kárpótol, hiszen az évszak közepén még éjszaka sem megy le, így pirkadathoz hasonló világosság van. Nagyon sajátos élmény hajnalban üldögélni valahol a semmi közepén, a félhomályban, lávaföldek közepette.
Az viszont igaz, hogy az ország a magyar viszonylathoz képest igen borsos árakat kínál, ám ha időben megvesszük a repülőjegyet, és okosan választunk szállást, megfizethető az utazás. Aki csak néhány napra megy, jobban jár, ha a szervezett utakat választja, de akinek több ideje van, annak is érdemes jó előre megtervezni az utazását. Jó tudni, hogy mindenhol, mindenre bankkártyát használnak, a legkisebb falvakban, kempingekben is, így nem kell sok készpénzzel készülni.
A szupermarketekben hasonló ételeket lehet vásárolni, mint itthon, de ha valaki Izlandra utazik, semmiképp ne hagyja ki a következőket: a perzselt birkafejet, a lundahúst, a bálnasztéket és a rothasztott cápát (helyi nyelven: kæstan hákarl).
Sokaknak szinte hihetetlen, hogy Izland Európában van, az országban az az érzés fogja el a látogatót, mintha nem is ezen a földön járna, sokkal inkább egy mesében. Mindenütt furcsa alakzatok, gyönyörű színek és fortyogó gejzírek vannak. Ezek fényében nem csoda, hogy a helyiek hisznek a manókban és a tündérekben, sőt a kertjeikbe is kihelyeznek egy-egy apró házikót, ha esetleg arra tévedne valamilyen mitikus lény.
Reykjavík városában járva-kelve okvetlenül érdemes felkeresnünk az Izlandi Elfiskolát, ahol azon túl, hogy ha akarjuk, akkor az előző életeink minden bizonnyal kalandos részleteit is feltárják előttünk, egy akár fél nap alatt is elvégezhető tanfolyam sikeres teljesítése után garantáltan mindent tudni fogunk a vidéket állítólag benépesítő apró manócskák tizenhárom főbb csoportjáról.
Izland a világ egyik legbiztonságosabb országa, itt követik el a legkevesebb bűncselekményt. Az élet tempója is ehhez igazodik. Ebben a nagy biztonságban is a főváros központja a legbiztosabb pont. Egész éjjel egymást érik a bulik a hétvégéken, jönnek-mennek az emberek az utcákon.