Oroszország;diplomata;kiutasítás;Szkripal-ügy;

2018-03-26 18:54:00

Szkripal-ügy: újabb 106 orosz diplomatát utasítottak ki világszerte

Orosz diplomatákat utasított ki az Egyesült Államok, Kanada, 14 EU-tagállam és Ukrajna is, a Szkripal-merényletre válaszul. Az amerikai külügy szövetségesük elleni támadásnak nevezte az esetet, Nagy-Britannia üdvözölte a szolidaritást, és Donald Tusk szerint további intézkedések követhetik a mostanit. Oroszország továbbra is mindent tagad, és "szimmetrikus" választ ígér.

Az Egyesült Államok kiutasít 60 orosz diplomatát és bezáratja az északnyugati Seattle városában lévő orosz konzulátust. Az Egyesült Államok egyértelműen Moszkvát tartja felelősnek a Szkripal elleni merényletért: "március 4-én Oroszország harcászati idegmérget vetett be, azzal a szándékkal, hogy meggyilkoljon egy brit állampolgárt és lányát Salisbury-ben" - olvasható a külügyminisztérium közleményében, írja a BBC. Szövetségesük elleni támadásnak tekintik az esetet, mely számtalan ártatlan életet sodort veszélybe, többeknek, köztük egy rendőrnek súlyos sérüléseket okozva. A támadást a vegyi fegyvereket tiltó egyezmény "gyalázatos megsértésének" nevezték. A hidegháború óta ez a legkomolyabb Oroszország elleni lépése az Egyesült Államoknak.

Az NBC televízió névtelenséget kérő kormányzati forrásra hivatkozva azt jelentette: a döntéssel csökkentették az "elfogadhatatlanul nagyszámú" orosz hírszerző jelenlétét az Egyesült Államokban, írja az MTI. Hozzátette: a döntés "az Egyesült Államokat biztonságosabbá teszi, mert csökkenti Oroszország képességét, hogy kémkedjen amerikaiak után és Amerika nemzetbiztonságát fenyegető fedett műveleteket hajtson végre.

Kiutasított 29 orosz diplomatát az Európai Unió 14 tagállama is. Ezek a következők: Franciaország (4); Németország (4); Lengyelország (4); Csehország (3); Litvánia (3); Dánia (2); Hollandia (2); Olaszország (2); Észtország (1); Horvátország (1); Finnország (1); Lettország (1); Románia (1), Svédország (1).

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke kiemelte, a kiutasításokat várhatóan továbbiak is követhetik, ahogy az sem zárható ki, hogy egyéb szankciók meghozatalára is sor kerülhet a következő napokban és hetekben.

Ukrajna 13 diplomatát küldött haza. Petro Porosenko úgy fogalmazott: "Brit partnereinkkel és transzatlanti szövetségeseinkkel való szolidaritásunk szellemében, valamint az EU tagállamaival együttműködve, határozatot hoztam 13 orosz diplomata Ukrajnából történő kiutasításáról, azon kevesek közül, akik még az ország területén maradtak."

Kanada is kiutasított négy orosz diplomatát, szolidaritást vállalva az Egyesült Királysággal - fogalmazott a kanadai külügyminisztérium. A kanadai kormány közleménye leszögezi: a kiutasítottakat hírszerzőként vagy olyan személyekként azonosították, akik diplomáciai státuszukat arra használták fel, hogy aláássák Kanada nemzetbiztonságát, vagy beavatkozzanak a demokratikus folyamatokba.

Nagy-Britannia üdvözölte a szolidaritást: Theresa May brit miniszterelnök szerint ez egy jelentős diplomáciai győzelem Oroszország felett.

Oroszország tiltakozik: a külügyminisztérium állásfoglalása szerint "magától értetődik", hogy az országcsoport "barátságtalan" lépése "nem múlik el nyomtalanul" és arra Moszkva reagálni fog. Szerintük ez a helyzet eszkalálását célzó, konfrontatív lépés, mivel, mint írják, a diplomatákat kiutasító országok nem rendelkeznek objektív és kimerítő adatokkal. A kommüniké közzétételét megelőzően a RIA Novosztyi hírügynökséget a diplomáciai tárcánál arról tájékoztatták, hogy az elkövetkező napokban adandó orosz válasz minden ország esetében szimmetrikus lesz.