felvételek;törvényesség;állapotok;gödi otthon;

Forrás: Google Street View

- Törvényesen készültek borzalmas fotók a gödi otthonban

Törvényesen publikálta a gödi, állami fenntartású Topház szociális otthonban élőkről készített felvételeket a Validity Alapítvány, állapította meg az adatvédelmi biztos tíz hónappal a botrányos eset után elkészült jelentésében. Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke szerint a civil szervezet által a fogyatékos emberekről készített fotók az iszonyú állapotok dokumentálását és a lakók érdekeit szolgálták.

A Validity Alapítvány tavaly tavasszal vizsgálta meg a gödi, állami fenntartású, speciális szociális otthonban élők helyzetét és a körülményeket. Az alapítvány munkatársai áldatlan, sürgős intézkedést igénylő állapotokkal találkoztak a 220 fogyatékos felnőtt és gyerek ellátására engedély kapott intézményben, ezért úgy döntettek, hogy engedély nélkül fotókat készítenek, ezekkel is dokumentálják a lakók kiszolgáltatott helyzetét. A képeket jelentésükben nyilvánosságra hozták, ám a tavaly május 3-án publikált riportban nevek nem szerepeltek, és a képeken látható lakók arca felismerhetetlen volt. Emellett a civil szervezet feljelentést tett az ügyben, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) pedig azonnali vizsgálatot rendelt el, amelynek nyomán „intézkedési tervet” készített, hogy javuljon a helyzet. Az alapvető jogok biztosa is lépett: Székely László megállapította, a feltárt körülmények súlyosan sértik az ellátottak alapvető jogait, emberi méltóságát, s felvetik a megalázó, embertelen bánásmód tilalmának sérelmét.


A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság viszont a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH) fordult, mert szerintük a Validity jogosulatlanul készített és közölt - igaz, felismerhetetlen – képeket a lakókról. Az eljárásban az alapítványt a Helsinki Bizottság képviselte, s az adatvédelmi biztos most lezárult vizsgálata leszögezte: valóban súlyos állapotokról volt szó, és a lakók létfontosságú érdekeinek védelme vált indokolttá, amelyet a Validity a látogatáskor felismert, és amelyhez szükséges volt az állapotuk fényképes dokumentálása. A határozat megállapította: az érintettek hozzájárulásának beszerzése a fotózáshoz nem volt lehetséges, de ez esetben nem is volt szükséges, mert a procedúra nem szolgálta volna a lakók jogos érdekeit, vagyis a felvételek készítése nem volt jogszerűtlen, ahogyan a jelentésben történő publikálásuk sem.

„A képek közlésének célja a közvélemény tájékoztatása az intézetben tapasztalt állapotokról, és ennek nyomán hatósági intézkedések kikényszerítése volt” – állapította meg Péterfalvi Attila, aki megjegyezte, a közölt fotók nem teszik lehetővé a személyek azonosítását, így ebben az esetben sem történt törvénysértés.

A Validity tehát mindenben megfelelően járt el, más kérdés, hogy a civil szervezet tagjai továbbra sem mehetnek be az Emmi szociális intézményeibe, s cseppet sem mellékesen a gödi állapotokat feltáró minisztériumi vizsgálati jelentés még mindig nem ismerhető meg.

Alig rakták le a csepeli Magyar Birkózó Akadémia alapkövét, az Európai Közbeszerzési Értesítőben már meg is jelent a birkózócsarnok felépítésére kiírt pályázat győztese.