VIP-egészségügy;„kiemelt vezetők”;

2018-04-07 07:00:00

VIP-egészségügy jár a kevés kiválasztottnak

Míg az átlagember egy vérvételre is heteket vár, és fél napokat tölt a sürgősségin, a kormánytagoknak 2010 óta külön kórház, egyénre szabott ellátás jár.

Miközben az állami egészségügy infrastruktúrája nyolc év alatt látványosan lepusztult, a kormány a saját politikusainak olyan alternatív egészségügyi ellátórendszert teremtett, amely már megüti a nyugat-európai színvonalat. A kiemelt állami vezetők egészségügyi ellátását a Honvéd kórházban és a Semmelweis Egyetem klinikáján biztosítják. Az érintettek száma nem ismert, de egy 2013-as adat szerint akkor több mint 300 ilyen vezető volt, és azóta radikálisan megnőtt az államtitkári, helyettes államtitkári, kormány- és miniszteri biztosi pozíciók száma. A kiválasztottnak kártya jár a jogosultságról, és a kiszolgálás valóban VIP-szintű: akár autót is küldenek értük, illetve személyes kísérőt kapnak a szakorvosi vizsgálatokhoz. Ha szükséges, úgy szervezik meg számukra a kezelést, hogy az ne korlátozza őket a munkavégzésben. A különleges ellátás a kiválasztottaknak elvben csak addig jár, amíg hivatalban vannak, illetve ha közben távoztak a szolgálatból, az aktuális év végéig még igénybe vehetik.

A szolgáltatásokról a szerződést a Miniszterelnökség köti, és a számlát is ott fizetik, a költségvetésből mégsem derül ki egyértelműen, hogy mennyibe kerül az adófizetőknek az állami vezetők külön ellátása.

A kiemelt vezetői ellátásnak idehaza régi hagyományi vannak: a Kútvölgyiben az állami vezetőknek az 1940-es évektől biztosítottak soron kívüli ellátását. Korábban a Kútvölgyiben külön lakosztályt bocsátottak a magas rangú állami vezetők rendelkezésére – egyágyas betegszobával, tárgyalóval és több telefonvonallal. Szükség esetén a beteg közelében a kormányőröket is el tudták helyezni. Az ellátásért mindig is külön fizettek, 2011 előtt évi 50 millió forint körüli összeget kapott a Semmelweis Egyetem Kútvölgyi Klinikája. Már 1999-ben fölmerült, hogy a Kútvölgyi épülete nem elég korszerű az állami vezetők ellátásra, ám az új közbeszerzési eljáráson, melyre öt intézményt hívtak meg, megint a Kútvölgyi nyert. A Honvéd Kórház fölújítása óta azonban a személyi védelemben részesített személyeket már itt kezelik. A Honvédban üzemel járóbetegek VIP-rendelője munkanapokon, ott végzik a soron kívüli vizsgálatokat, kezeléseket, a fekvőbetegek kiemelt komfortfokozatú ellátását és évi több tucat szűrővizsgálatot. A VIP-páciensekkel külön ápolószemélyzet foglakozik, az állami vezetőknek fenntartott részre csak engedéllyel lehet belépni.

A kiemelt szolgáltatás a 2010 előtti kormányzati ciklusban megszűnt, az Orbán-kabinet 2011-ben döntött arról, hogy visszaállítja. A Népszava valamennyi, egy százaléknál nagyobbra mért támogatottságú párttól megkérdezte: parlamentbe jutásuk esetén kezdeményezik-e a politikusok VIP ellátásának megszüntetését annak érdekében, hogy a döntéshozók is megtapasztalják mindazt, amit a választópolgárok kaphatnak egészségügyi ellátásként. Választ csak a DK, LMP, Jobbik, Liberálisok és az MSZP küldött. A DK azonnal megszüntetné, és egyben arra is ösztönözné a politikusokat, hogy a területileg illetékes szolgáltatókat vegyék igénybe. A Jobbik fontosnak tartja, hogy a miniszterelnököt, a köztársasági elnököt, az Országgyűlés elnökét és az ő általános helyetteseiket továbbra is olyan ellátás illesse meg, ami biztonságukat, és védelmüket garantálni tudja, de az elképzelés nem az ellátásbeli különbségeken alapszik, szimplán a közjogi méltóság védettségén. A Liberálisok szintén a köztársasági elnök, a miniszterelnök, a házelnök, valamint az Alkotmánybíróság és a Kúria elnökének biztosítaná csak a kiemelt ellátást. Az LMP szerint a jelenlegi politikai elit urizálását és a legkülönbözőbb előjogait (így az egészségügyi VIP ellátást is) meg kell szüntetni. Az MSZP támogatja, illetve maga is kezdeményezi a kiemelt kormánypolitikusi ellátás megszüntetését, mondván: „napnál világosabb, hogy jelenleg a kormánypárti politikusok nem ismerik és legfőképpen nem tapasztalják az egészségügyi ellátásban azt, amit a választópolgárok”.

Hosszú lista azokról, akiknek nem kell kivárni a sort
Kiemelt orvosi felügyeletre a kormány tagjai, az államtitkárok, a helyettes államtitkárok, a köztársasági elnök, a Köztársasági Elnöki Hivatal főigazgatója és igazgatói, az Országgyűlés elnöke, alelnökei és háznagya, az Országgyűlési Hivatala főigazgatója és igazgatói, a Kúria elnöke és helyettese, az Országos Bírósági Hivatal elnöke és helyettesei, a legfőbb ügyész és helyettesei, az Alkotmánybíróság elnöke, főtitkára, tagja, az alapvető jogok biztosa és helyettesei, az autonóm államigazgatási szervek elnökei és helyettesei, a kormánybiztosok, miniszterelnöki biztosok, miniszteri biztosok, kormányhivatalok vezetői, központi hivatalok vezetői, kormánymegbízottak és a miniszteri kabineteket vezető kabinetfőnökök jogosultak.