választás;piacok;Fidesz-győzelem;

Népszava fotó

- A piacok beárazták a Fidesz győzelmét, Mészáros arat a tőzsdén

Nem számít nagy gazdaságpolitikai fordulatra a választások után a K&H. Németh Dávid, a bank vezető elemzője kiemelte: az első reakciók alapján a piacok számítottak is arra, hogy a kormány erős támogatottságot kap, ez is magyarázza, hogy nem okozott felfordulást a választás. Az euró árfolyama 312 forint körül mozgott, ami megegyezik a korábbi szinttel, a tőzsde pedig erősödéssel kezdett - indítja az összeállítást a hvg.hu.

Az elemző szerint rövid távon az egyik leglényegesebb szempont az, hogy szigorúbb lesz-e a 2019-es költségvetés. Ez a jövő őszi önkormányzati választás miatt lehet érdekes. A  kérdés, hogy a jövő évi büdzsében visszaszorítják-e a hiányt a 2017-es 2 százalék környékére vagy akár az 1-1,5 százalékos sávba, mert erre is volna lehetőség. Egy jelentősebb hiánycsökkentés azt mutatná, hogy a kormány figyel a kiadásokra, ezt pedig várhatóan a hitelminősítők is értékelnék ősszel, amikor újra napirendre veszik a magyar osztályzat felülvizsgálatát - tette hozzá a szakértő. A hiánycsökkentésre azért lenne szükség, mert strukturálisan kedvezőtlenül alakul a hiány. Mégpedig azért, mert a gazdasági növekedés magas, ezáltal az adóbevételek emelkednek, ehhez képest azonban nem mérséklődött a deficit – vagyis a kormány feléli a tartalékokat.

A Budapesti Értéktőzsdén ma reggel a Konzum, az Opus, az Appeninn és a CIG-Pannónia, azaz négy Mészáros-részvény könyvelte el a legnagyobb forgalmat, ráadásul mindegyik limittel – 15 százalékkal – emelkedett. Ennek ellenére ott állnak, ahol tavaly év végén: az Opus 2,6 százalékos, a Konzum 0,03 százalékos, az Appeninn 1,5 százalékos pluszban, a CIG Pannónia pedig 3,3 százalék mínuszban – írta a portál a Portfolio alapján. 

A forint árfolyama szinte semmit nem változott a főbb devizákkal szemben a hét végén a nemzetközi devizakereskedelemben - írta az MTI.