Választás 2018;ellenzék;2018-as választás;Kaposfő;

Fotó: Radó Ferenc

- Számolnak a pártok - Sokan nem értik, mi történt

Karácsony Gergely szerint az ellenzék becsapja magát, ha választási csalásra fogja a vereséget.

Az MSZP és a Párbeszéd korábbi miniszterelnök jelöltje úgy látja, közös listával sokkal jobb eredményt lehetett volna elérni, s ezt a megoldást a 8. és a 15. kerületi időközi választáson ki is próbálhatnák. Közben azonban továbbra is vitatják az ellenzéki pártok a választás végeredményét. Szerda délután megkapták a szavazókörök jegyzőkönyveit és azonnal elkezdték ezek feldolgozását. A végső eredmények megváltozására azonban kevés az esély. Tóka Gábor politológus szerint elképzelhető, hogy a megszokottnál valamivel hanyagabb volt a választási adminisztráció, ám a korábbi voksolásokhoz képest nincs jelentős különbség az érvénytelen szavazatok arányában. A pártlistára 2014-ben 1,09 százalék érvénytelen szavazat érkezett, idén ez 1,24 százalék volt. 

Kaposfői riportunk azt mutatja, a kisvárosban élők sem értik pontosan, hogy mi történt vasárnap. Az első asszony, akit munkatársaink szóra bírtak, így fogalmazott: - Olvastam, persze, hogy nálunk sem stimmelnek a számok, hogy a Jobbik meg az LMP sokkal kevesebb szavazatot kapott, mint ahányan tényleg rájuk voksoltak. Nem tudom, hogy lehet, ismertem mindenkit, aki benne ült a szavazóbizottságban, egyikről sem gondolnám, hogy csaló. Igaz, ha volt valami akció, nem is ezen a szinten zajlott – tette hozzá, aztán elköszönt, s elballagott a Kapos irányába.

A Kaposvártól cirka tíz kilométerre fekvő, bő másfélezres településen vasárnap hivatalosan 1388-an voksolhattak, közülük 840-en éltek a jogukkal két szavazókörben. Melyek közül a 2-es számúban, a helyi klubban igencsak érdekes eredmény született, hiszen jelentős különbség adódott az egyéni és a listára leadott voksszámok között. Egyéniben 397-en, a pártlistákra 382-en voksoltak, ezen felül tizenöten a nemzetiségi listára szavaztak. Csakhogy, amíg az egyéni listán mindössze öten voksoltak érvénytelenül, ami a választók 1,2 százaléka, addig listán 89-en, ami viszont 22,5 százaléknyi hibás szavazatot jelent, s nehezen hihető, hogy az egyéniben a szabályoknak megfelelően ikszelők majd negyede a listás szavazólap láttán annyira megzavarodott, hogy szabálytalanul választott pártot.

Még szembetűnőbb, hogy míg kormánypárti jelöltre, az egykori államtitkárra, Szászfalvi Lászlóra, illetve a kormánypártokra leadott voksok száma nagyjából megegyezik, addig az ellenzékiek közül a Jobbiknál és az LMP-nél magas a differencia. A jobbikos Ander Balázs 142 szavazatot kapott, pártja viszont csak 97-et, ami 32 százalékos eltérés. Ez még magyarázható lenne az átszavazásokkal, csakhogy a DK-s egyéni jelöltre, illetve a baloldali pártokra érkezett listás voksok száma megegyezik, ellenben míg az LMP-s Sipos Zoltánra 16 szavazat érkezett, addig pártja csak hatot kapott, ami 37,5 százalékos differencia. Összességében pedig az ellenzéki pártokra listán harmadával kevesebben voksoltak, mint egyéni jelöltjeikre.

- Ilyen buta emberek élnek a faluban – ad magyarázatot a feltűnő különbségre József, aki vállaltan Fidesz-szavazó. – Nem elég, hogy a Soros-bérenceket támogatják, s azt akarják, hogy betelepítsenek ide mindenféle négert meg arabot, meg ki tudja milyen fajtákat, de még az ikszet sem tudják rendesen leírni.

Felvetésünkre, hogy nagyjából a faluja szavazóinak hatodát hülyézte le, József csak legyint: még többen is vannak, ahogy az országban is. - Ha volt csalás, az ellenzéknél kell keresgetni – állítja -, hiszen ki hiszi el, hogy ugyanannyian szavaztak rájuk listán, mint a kormányra, amikor egyéniben meg elverték őket, mint jég a határt.

Nem megyünk bele a választási rendszer boncolgatásába, ám a téma az egyik bolt előtt ismét előkerül, igaz, más megközelítésben.

- Láttam a tévében, hogy leállt a számítógépes rendszer, meg azt is hallottam, hogy bezárták a szavazóbizottságokat, s nem engedték, hogy bevigyék a jegyzőkönyveket – háborog Tamás. – Itt, mondjuk, nem tudok ilyenről, de könnyű kiszámolni: mindenütt elcsalták a szavazatok harmadát, persze, hogy összejött a kétharmad.

- Ne beszélj már hülyeséget! – torkolja le egy nevét elárulni nem akaró nyugdíjas asszony. – Csak annyi történt, hogy a szar, szemét, hazaáruló ellenzék nem tudja elviselni, hogy nem ők nyertek, aztán csinálják a balhét. Miért hihetetlen, hogy Kaposfőn többen szavaztak a kormányra? Másutt is így történt, itt akkor miért keresnek csalókat? – fordul aztán felénk.

Próbáljuk megmagyarázni, hogy nem a kormánypárti voksok többsége hozott a falujába, hanem a nagyszámú, s láthatóan az ellenzékre leadott érvénytelen szavazat, de a néni teljesen behergeli magát, kommunistázik még egy derekasat, aztán otthagy minket.

- Lássa, ezekkel hogy lehet vitázni!? – legyint Tamás, aki Anderre és a Jobbikra voksolt, ahogyan a társaságából mindenki. – Próbáltuk győzködni az ismerősöket, de hiába, csak jöttek a migránsokkal, meg a Sorossal. Mondtuk, hogy jönnének be, hiszen ott a kerítés a határon, de mintha lóval imádkoztunk volna. Volt, aki azt mondta, hallotta, ha nem az Orbán nyer, hétfőtől imaszőnyeget is árulnak a boltban…