bevándorlók;Egyesült Királyság;

2018-04-20 07:35:00

Szabadulnának az angolok a bevándorlóktól

A 61 éves Paulette Wilson 10 éves volt, amikor Jamaicából az édesanyjával az Egyesült Királyságba költözött. Itt nőtt fel és dolgozott egész életében. Szakácsként a brit parlament alsóházában főzött a képviselőknek. 34 éven át rendesen fizetett adót, és hozzájárult a gazdasághoz.

Mivel érkezésekor Jamaica még brit gyarmat volt – később pedig a Nemzetközösség tagja –, sosem kérvényezett magának brit útlevelet, s más papírja sincs, ami bizonyítaná, hogy legálisan tartózkodik az országban. Néhány hónapja illegális bevándorlónak minősítették, és megfenyegették, hogy visszatoloncolják Jamaicába, ahol már 50 éve nem járt és ahol nincs élő rokona. Végül egy az ügyét figyelemmel kísérő parlamenti képviselő közbenjárására – és a The Guardian brit napilap generálta publicitás miatt – az utolsó pillanatban visszavonták a kitoloncolást. Azóta megkapta a papírjait, és 2024-ig legálisan tartózkodhat az országban.

Wilson esete nem egyedi, ő is egyike az ún. Windrush-generációnak. Ők azok a volt gyarmatokról – főleg a karibi térségből – 1948 és 1971 között érkezett állampolgárok, akiket a második világháború nyomán fellépő munkaerőhiány miatt abban az időben tárt karokkal fogadtak. A név arra a hajóra utal, amely 1948. június 22-én Essexbe érkezett, egyebek között jamaicai, trinidadi munkásokkal, valamint gyermekeikkel a fedélzetén.

Nem tudni, hogy hány tagja van a Windrush-generációnak, becslések szerint sok ezren lehetnek, sokukból kétkezi munkások, ápolók, sofőrök lettek, egyesek politikai pályára léptek. Hiába kérvényezhették a letelepedési engedélyt, a belügyminisztérium nem archiválta ezeket, sőt, az ezt igazoló dokumentumokat sem adta ki akkoriban. Így igen nehéz bizonyítani az érintetteknek, hogy valaha legalizálták a státusukat. Egyedül az országba való megérkezéskor, a határőrségtől kapott dokumentumok segíthették volna azonosításukat, ám ezeket a belügyminisztérium 2010-ben megsemmisítette.

A közelmúltig többnyire nyugalomban éltek, egy ideje azonban sorra kapják a hivatalos leveleket, miszerint a megfelelő dokumentáció hiányában illegálisan tartózkodnak az országban. Az ügy olyan botrányt kavart, hogy Theresa May brit kormányfő a napokban kénytelen volt elnézést kérni az érintett karibi országok vezetőitől – emlékeztet a BBC. „Egyetlen olyan embert sem kényszerítünk távozásra, akinek joga van itt lenni” – igyekezett megnyugtatni az érintetteket May szóvivője.