Erről beszélt Szergej Lavrov, az orosz diplomácia vezetője a RIA Novosztyi hírügynökség pénteki beszámolója szerint.
Lavrov szerint Donald Trump a múlt hónapban újraválasztott orosz államfővel folytatott telefonbeszélgetése során többször visszatért a meghívás kérdésére, így most az orosz vezetés „nem akar udvariatlan lenni”, de várja a hivatalos invitálást. Ez a megfogalmazás megfigyelők szerint alighanem arra utal, hogy a Kreml szaván kívánja fogni Trumpot, egy olyan nemzetközi helyzetben, amikor több vonatkozásban nagyon kiéleződött a Nyugat és Oroszország szembenállása.
Szergej Szkripalnak, a britekhez átállt volt orosz hírszerző tisztnek és az ő lányának a megmérgezése ugyan még a Trump-Putyin telefonbeszélgetés előtt történt, de azután még némi időbe telt, mire a Nyugat – beleértve az Egyesült Államokat - arra az álláspontra helyezkedett, hogy a merényletkísérletért minden bizonnyal Moszkva volt felelős. Ezt diplomaták tömegének a kölcsönös kiutasítása követte. Ezen túl az Egyesült Államok külön szankciókkal is sújtott orosz személyeket.
Szintén kiéleződött a konfliktus a Közel-Keleten. Szíriában a nyugatiak állításai szerint az orosz támogatást élvező Bassár el-Aszad elnök hadserege vegyi fegyvert vetett be a felkelők kezén levő Dúmában. Az oroszok szerint a vegyi támadásról szóló állításokat a brit titkosszolgálat eszkábálta össze. Az amerikaiak, britek és franciák azonban – kitartva állításaik mellett – úgymond megtorlásként légicsapásokat mértek szír kormányzati célpontokra,
Mivel Szíriában orosz erők is tartózkodnak, orosz és amerikai illetékesek kénytelenek voltak olyan értelemben nyugtatgatni a világot, hogy a légicsapások során nem merült fel a közvetlen amerikai-orosz katonai összetűzés veszélye, ami minden bizonnyal igaz, mégis olyan légkört jelez a Nyugat és Oroszország kapcsolataiban, ami aligha kedvez egy amerikai-orosz csúcstalálkozó kitűzésének. Lavrov szavai azt jelzik, hogy ebben az helyzetben Moszkva alig leplezett módon sürgeti a szóban elhangzott amerikai meghívás írásos megerősítését.
Szergej Lavrov kitért arra: a Szíria ellen végrehajtott légicsapások „eloszlattak minden erkölcsi aggályt” Moszkvában azt illetően, hogy szabad-e Oroszországnak S-300-as típusú légvédelmi rakétarendszert szállítania Szíriának. Az orosz külügyminiszter ugyanakkor ezt a keménykedő kijelentését megnyugtatónak szánt csomagolásba burkolta: elmondta, hogy a Szíria elleni akció előtt Oroszország világosan az amerikaiak tudomására hozta, milyen célpontok megtámadása jelentené Moszkva számára azt, hogy az Egyesült Államok megengedhetetlen módon átlépte a tűréshatár „vörös vonalát”. A légicsapások során az amerikaiak nem mentek túl ezen a határon – mondta Lavrov, és ez szerinte azt igazolja, hogy Putyin és Trump egyaránt ügyel a két ország közötti fegyveres összecsapás elkerülésére.
Végezetül az orosz külügyminiszter arról is beszélt a RIA-Novosztyi beszámolója szerint, hogy Moszkva nem ajánl fel helyszínt a tervezett amerikai-észak-koreai csúcstalálkozó megrendezésére.