miniszter;adótartozás;Balogh Sándor;Bártfai-Mager Andrea;nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter;

2018-05-03 12:30:00

Százmilliós adótartozással eltűnt cégek működtek az új miniszter lakásán

Az államot százmilliókkal megkárosító cégháló működött az új kormány nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszterének lakásán - írja a G7. A 2010-es években mintegy hatvan cég volt bejegyezve Bártfai-Mager Andrea lakására, amelyek döntő többsége zavaros körülmények között megszűnt vagy elköltözött az elmúlt egy-két évben.

Magyarország egyik leggazdagabb részén, a budapesti Rózsadomb egyik csendes utcájában áll az a Bártfai-Mager Andrea tulajdonában álló felújított sorházi lakás, ahová mintegy 60, esetenként akár százmilliós adótartozással megszűnt cég volt bejelentve. Bártfai-Magerről a múlt héten derült ki, hogy az új kormány nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli minisztere lesz.

Szinte valamennyi ide bejegyzett társaság kötődött a Magyar Afrika Társaság elnökéhez, Balogh Sándor vállalkozóhoz is. Balogh sok egyéb mellett a vizes vb-t szervező Bp2017 Nonprofit Kft. gazdasági igazgatója, cégbirodalma több száz vállalkozásból áll. A cégek nagy része már megszűnt, és szinte kivétel nélkül felszámolással vagy kényszertörléssel vezették ki őket. A portál értesülései szerint Balogh és Bártfai-Mager korábban házasok voltak, gyerekeik pedig szintén számos érintett céget vezetnek.

A céghálóhoz köthető személyek közt olyanok is vannak, akik neve megtalálható azon az áprilisi NAV-listán, amely a tíz millió forintot meghaladó adótartozást felhalmozó magánszemélyeket sorolja: Szerbin Évát, Szerbin Juditot, Ringer Ferencet és Ringer Ferencnét említi a portál. Szerbin Éva és Ringer Ferencné az ország legnagyobb adótartozói között is szerepelt 2016-ban 200 millió, illetve 184,5 millió forintos adóhiánnyal.

A leendő miniszter lakásához kötődő cégek közt még ennél is nagyobb tartozást halmozott fel a korábban Afrika Holding néven futó Entebbe Invest, amelynek Balogh egy szlovákiai vállalkozáson keresztül volt tulajdonosa. Az Afrika Holdingnak 2012-ben közel 900 millió forintos árbevétele volt, 2013-ban mintegy 350 millió, innentől viszont nem adott le beszámolót, és 2016-ban a cégbíróság megszűntnek nyilvánította. 2016 óta szerepel a NAV listáján, amelyen a 100 millió forintnál nagyobb adótartozással rendelkező cégeket gyűjtik.

Hasonló pályát futott a Balogh közvetett tulajdonába tartozó Chemokomplex nevű cég is, melynek a mai napig Bártfai-Mager lakásában van a székhelye. 2012-es alapításától fogva, három év alatt több mint 400 millió forintos bevétele lett, ezt követően viszont elkezdték felszámolni. A rózsadombi lakás címén egy cégfelszámolásokkal foglalkozó társaság is üzemelt, mely - honlapja szerint - “diszkrét munkát” végez olyan ügyfeleknek, akiknek terhessé vált cégük eladása. Az eladásra kínált cégek közt Balogh Sándor egyik, a miniszter lakásába bejegyzett, és évek óta megszűnt vállalkozása is szerepel a portál szerint.

A lakásában működött céghálóról Bártfai-Mager Andrea annyit közölt a G7 kérdéseire válaszul, hogy az ingatlant “2004 és 2016 között egy könyvelőiroda használta”, és ezzel kapcsolatban további információ nekik sem áll rendelkezésükre. Ez alapján arról sem tudott - teszi hozzá a portál -, hogy saját gyerekei több céget is vezettek a lakásában. Ráadásul még most is akadnak olyan cégek, amelyek Bártfai-Mager lakásában vannak bejegyezve. Balogh Sándor a megkeresésre azt írta, hogy 29 éve foglalkozik “egyebek mellett cégfelvásárlással”, a jogszabályokat betartva.

A teljes cikk itt olvasható.