"Megcsináltuk" - ez volt Ujhelyi István szocialista európai parlamenti képviselő első szava azt követően, hogy Brüsszelben csütörtök reggel bejelentették: az elkövetkező hónapokban 12 millió, a következő költségvetési ciklusban pedig 700 millió eurót szánnak a fiatalok európai utazását megkönnyítő, s több tízezer tizennyolc éves számára ingyenes vonatjegyet kínáló programra.
Az InterRail 2.0, amit hivatalosan "DiscoverEU" névvel illetnek, két német aktivista, Vincent-Immanuel Herr és Martin Speer fejéből pattant ki, egy körútjuk során, még 2014-ben. Arról beszélgettek, miért ne lehetne minden európai fiatalnak alapjogon biztosítani, hogy 18. születésnapját betöltve egy kéthetes vagy akár egy hónapos ingyenes InterRail-vonat jegyet kapjon az Európai Uniótól, amellyel körbeutazhatja a kontinenst, megismerheti a tagállamokat, azok nemzetét és kultúráját. Az ötletet elsőként a baloldali Ujhelyi István karolta fel, s ő próbálta - szavai szerint meglehetősen sziszifuszi munkával - több bizottságnál is elérni, hogy az álomból végül valóság legyen. - Az EU malmai lassan őrölnek, ezt mindannyian jól tudjuk. Öt gyerekem van, akik végre most megtapasztalhatták, hogy az apjuk egy ötletből a generációjuk számára kézzel fogható, előnyös és fontos dolog megteremtésében működött közre, s egy jó civil kezdeményezés nem veszett el a bürokrácia tengerében. Számos egyeztetés, javaslat, ülés és vita után végül erős lobbistánk is akadt, Manfred Weber személyében, amely megkönnyítette a további egyeztetéseket - tette hozzá Ujhelyi.
Az Európai Parlament néppárti frakcióvezetője maga is részt vett azon a csütörtöki brüsszeli konferencián, ahol az ingyenjegy bevezetéséről volt szó. Felidézte: számára is meghatározó élmény volt, amikor német fiatalként utazva, Angliában egy kiskocsmában helyiekkel beszélgethetett, de ugyanilyen emocionális pillanat lehet egy tizennyolc-tizenkilenc éves fiatal számára meglátni a görög tengert vagy épp Róma antik épületeit. Ám a DiscoverEU nemcsak egy vonatjegy. Arról is szól, hogy ezek az ifjak közlekednek, használják az idegen nyelvet, amit tanulnak az iskolában, felfedeznek más vidékeket, találkoznak más emberekkel, más szokásokkal, ételekkel, s ennek köszönhetően talán jobban megértik majd egymást is.
- A tizennyolcadik életév betöltése fontos pillanat, s jó, ha az ember ilyenkor rádöbbenhet: több köti össze másokkal, mint ami elválasztja - ezt már Navracsics Tibor, az oktatás, kultúra, ifjúság és sport európai biztosa tette hozzá. Szavai szerint az ingyenes utazási lehetőség csökkentheti az eurószkepticizmust, erősítheti a résztvevők problémamegoldó és nyelvi képességeit, alkalmazkodóbbá, rugalmasabbá is teszi őket,ami később az egész életükre kihathat.
A jelentkezési lehetőség a programra még idén májusban megnyílik: egy közepes nehézségű kérdőív kitöltésével pályázhatnak az uniós országok 18 évesei, s előnyt élveznek azok, akik kulturális örökségi helyszíneket fedeznének fel. A nyertesek az ingyenes vonatjegyet egytől harminc napos periódusra vehetik igénybe, s lehet egyénileg utazni, de maximum ötfős csapatok is igényelhetik. Elvárás még, hogy egyfajta fényképes vagy mozgóképes beszámolók készüljenek az útról, amit egy közösségi oldalra töltenek majd fel. Ebben az évben akár 20-30 ezer fiatal is hozzájuthat ehhez a lehetőséghez - mondta.
Ujhelyi István mindehhez hozzátette: ez az első lépés, de ezt követően a turisztikai szakmának is be kellene szállnia, olcsó motelek, hotelek, kempingek és közvetlenül a fiatalok számra kidolgozott utazási csomagok ajánlásával. Sürgette, hogy a nemzeti kormányok is vállaljanak részt ebben, és segítsék a fiatalokat, hogy kinyíljon számukra a világ. - Ha a magyar állam évente 9 milliárd forintot odatenne az uniós büdzsé mellé, akkor minden magyar tizennyolc éves ingyen utazhatna Európába. Ez nem olyan rettentő összeg: a kormányzati „lőtér-program” költségvetésének kevesebb, mint fele.