Zöldzóna;EP;Európai Parlament;állatkísérletek;

Illusztráció: AFP

- EP-képviselők: mindenhol tiltsák be a kozmetikai célú állatkísérleteket!

Az Európai Uniónak kezdeményeznie kell a kozmetikai célú állatkísérletek globális tilalmát - írta az MTI az Európai Parlament (EP) képviselők csütörtöki állásfoglalása alapján.

Az Európai Unióban 2013 óta nem lehet ilyen állatkísérleteket végezni, azonban a világ országainak körülbelül 80 százaléka még mindig engedélyezi a kozmetikai célú állatkísérleteket, és az ilyen termékek forgalmazását - derült ki az uniós parlament brüsszeli kétnapos plenáris ülésének csütörtöki zárónapján elfogadott állásfoglalásból. A képviselők arra hívták fel a figyelmet, hogy az uniós rendszer nem tökéletes, ugyanis előfordul, hogy egy európai kozmetikai terméket előzetesen az EU-n kívül állatokon tesztelnek és utána az eredményt az EU-n belül már jóval humánusabb módszerekkel ellenőrzik.

Probléma továbbá, hogy a kozmetikai termékek összetevőinek többségét számos más termékben - például gyógyszerekben, tisztítószerekben és egyéb vegyi anyagokban, valamint élelmiszerekben - is felhasználják és ezeket az összetevőket tesztelhették állatokon. Emellett nem állnak rendelkezésre megfelelő adatok azokról a kozmetikumokról, amelyeket olyan harmadik országokból importáltak az Unióba, ahol állatokon tesztelik a termékeket. 

Ezért a képviselők azt javasolták, hogy az EU minden esetben bizonyosodjon meg arról, hogy az importált termékek esetében nem végeztek állatkísérleteket egy harmadik országban. Az EP arra szólította fel az uniós vezetőket, hogy lépjenek fel minden lehetséges fórumon egy globális tilalmat támogató koalíció kiépítésére, amely az ENSZ keretein belül születne meg. A tilalomnak 2023-tól kell életbe lépnie és nem gyengítheti a folyamatban lévő kereskedelmi tárgyalásokat, sem pedig a Kereskedelmi Világszervezet szabályait.

Több mint 14 millióba kerül egy új rendőrségi jármű, az árat olyan extrák is növelik, hogy a rendőrök csomagtartóból is előkaphatják a gépkarabélyt - tudta meg a Zoom.