- Miért érezték szükségét annak, hogy utólag közleményben sajnálkozzanak, amiért a sajtó a kormány bírálataként értékelte a kiadványukat? Elvégre ténylegesen az: a kormány bírálata.
- Egyáltalán nem igaz, amit a fejünkre olvastak, hogy megijedtünk vagy visszakoztunk volna. Akinek inge, vegye magára, akinek pedig nem inge, ne vegye magára. Egyik szerkesztőtársam, Náray-Szabó Gábor így fogalmazott: szép az inged, de gyűrött a nyaka, igazítsd meg, és akkor még szebb lesz. Szerettük volna kifejezni, hogy miközben teljes mértékig helyeseljük az irányokat, értékeljük az országban zajló pozitív folyamatokat, úgy érezzük, tisztulásra is szükség van.
- A szövegben egyértelmű utalások olvashatók a „fideszes oligarchákra”.
- Így van.
- Tőlük kell megtisztítani a közéletet? Kikre gondolnak?
- Még azt a kiegészítést tenném, hogy minden politikai pártnak és társadalmi szolgálatot végző erőnek szüksége van tőkés háttérre, anyagi fedezetre. Semmiképpen sem akartunk személyeskedésekbe belemenni, nem szeretnénk bárkit is megnevezni.
- Személyek nélkül hogyan értelmezhetők a bírálatok?
- Általános jelenségeket elemeztünk. Ismerősömet idézve létezik egyfajta „hegyes cipős, csőnadrágos, arroganciával párosuló” stílus, amin változtatni kell. Talán nem ide tartozik, de – amennyire meg tudom ítélni – Orbán Viktor szakmai irányú átalakításokat hajtott végre a kormányban, és ezt jó jelnek tartom. Mindenképpen hangsúlyozni szeretném, hogy a vitairatunkban 255 állítás szerepel, a sajtóban ebből 26-ot azonosítottak a kormány bírálataként. Azt hiszem, ezek a számok jól tükrözik az arányokat.
- A Fidesz ilyen arányban sem szokta eltűrni a kritikát.
- Mi viszont ezt mondjuk, ehhez tartjuk magunkat. Nem pártpolitikai szervezet vagyunk, az emberi természet alaptörvényeiben meglévő erények alapján vizsgáltuk a közéletet. Nagyon örülünk, hogy párbeszédet indítottunk el, de mindenkit arra kérünk, a teljes szöveget olvassa, ne ragadjon ki olyan mondatokat, amelyeket aztán könnyű abszolutizálni.
- Milyen visszajelzéseket kaptak a Fidesztől?
- Egészen furcsa dolgokat is hallottunk. Például azt: Balog Zoltán tudta, hogy nem marad miniszter, és azért támogatta a kiadvány megjelenését, mert személyes sértődöttségből támadni akarta a kormányt. Pedig a szöveg már sokkal korábban elkészült, jóval az előtt, hogy egyáltalán szóba került volna, kiből lesz miniszter az új kormányban. Szándékosan a választások után jelentettük meg, hogy véletlenül se használhassa fel senki a kampányban. A kérdésre válaszolva: a Fideszben kifejezetten üdvözölték a vitairatunkat.
- Németh Szilárd nem annyira. A kiadványra reagálva azt ajánlotta az önök figyelmébe, hogy „Soros György fia már nyíltan támadja azt a magyar miniszterelnököt, aki még le sem tette az esküt.”
- Bevallom, erről eddig nem értesültem, de a negatív vélemény is vélemény. Összességében elmondhatom, hogy a Fideszben határozottan pozitív fogadtatása volt a kiadványunknak.