Aki esetleg aggódott volna, hogy Lázár János távozásával megszűnnek a kormányinfók, annak megnyugtató lehet a Gulyás Gergellyel, a kormánybarát Mandiner által készített interjú, amelyben a Miniszterelnökség élén Lázárt váltó fideszes politikus a kormányinfók folytatását ígéri. „A sajtó tájékoztatása a kormányülésekről továbbra is a Miniszterelnökség feladata marad. Lázár János a kormányinfókkal műfajt teremtett, ami a politikában komoly teljesítmény, ezért e jó gyakorlat folytatásra érdemes.” - fogalmazott Gulyás Gergely.
Az interjúból emellett az is kiderül: a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára Orbán Balázs lesz. Az általa vezetett államtitkárság lesz felelős a stratégiaalkotásért, a kormányon belül működő stratégiai kabinet tartalmi előkészítéséért. Az európai uniós ügyek, az európai intézményekkel való kapcsolattartás szintén a Miniszterelnökséghez fog tartozni. Ennek a területnek a miniszterelnök és a kormány is kiemelt jelentőséget tulajdonít, ez azt jelenti, hogy havi rendszerességgel tematikus, kifejezetten az európai uniós kérdésekkel foglalkozó kormányülések lesznek.
A teljes területi közigazgatásért való felügyelet továbbra is a Miniszterelnökség feladata lesz, Tuzson Bence jelenlegi kommunikációs államtitkár vezetésével. Létrejön egy Budapestért és az agglomerációért felelős szervezeti egység is a Miniszterelnökségen, amelyet Fürjes Balázs fog vezetni. A Miniszterelnökséghez tartozik majd a Modern Városok Program, valamint az újonnan induló Modern Falvak Program, ezért a területért kormánybiztosként Gyopáros Alpár csornai képviselő lesz felelős.
Rogán Antal portfoliója a turizmussal fog bővülni, de lényegét tekintve ő az eddigiekhez hasonló feladatot lát el, amelynek legfontosabb része, hogy továbbra is ő a miniszterelnök kabinetfőnöke – fogalmazott Gulyás. Azt is elmondta: a Miniszterelnöki Kormányirodát közvetlenül a miniszterelnök fogja irányítani, a kormányiroda élén pedig Bíró Marcell államtitkár áll majd. A miniszterelnöki kormányiroda a napi kormányzati munka szervezéséért, a döntések előkészítéséért és végrehajtásáért lesz felelős, tehát a kormányzással kapcsolatos szervezési és végrehajtási feladatok közvetlenül a miniszterelnök irányítása alá kerülnek.
Az interjúban felvetik a kérdést: hozzányúlnak-e majd a kétharmad birtokában az igazságszolgáltatáshoz? Erre Gulyás először kitérő választ ad, mondván: nem az igazságügyi tárcát fogja vezetni, tehát nem illetékes a kérdés megválaszolásában. Majd az újabb kérdésre: „ A bíróságok igazgatásának központi feladatai maradnak az Országos Bírósági Hivatalnál vagy átkerülnek az Igazságügyi Minisztériumhoz vagy a Miniszterelnökséghez?” azt válaszolja, semmilyen törvénytervezet nincs a frakció vagy a kormány előtt. „Nekünk az az érdekünk, hogy stabil, független, jó színvonalú bíráskodás legyen Magyarországon” - állítja, megjegyezve: „ha bármit lehet javítani a helyzeten, akkor azon érdemes gondolkozni, de kész tervekről, vagy koncepcióról nem tudok.”
Az 1990 előtt is ítélkező bírók nyugdíjba küldését illetően azt mondta: ez minden alapot nélkülöz. „Aki 1990 előtt bíró volt, azt ezért semmilyen vád nem érheti, hiszen pontosan tudjuk, hogy a '70-es évektől kezdve semmilyen állampárttal való együttműködésre nem volt szükség ahhoz, hogy valaki bíró lehessen. A '80-as években a bírói kar az akkori nem jogállami körülmények között kifejezetten színvonalas jogszolgáltatásra volt képes.”
Cáfolta azt is, hogy hozzányúlnának az önkormányzatokhoz, hogy megszüntetnék a kétezer főnél kisebb településeken az önkormányzatiságot.
A kormányalakításról korábban itt írtunk.