NÉBIH;fűszerkömény;

2018-05-08 07:25:00

Újabb veszélyes fűszerkömény

Újabb szennyezett őrölt fűszerköményt talált a Nemzeti Élelmiszerlánc-bizottsági Hivatal (Nébih). A hatóság honlapján hétfőn közzétett tájékoztatás szerint a szervezet laboratóriuma csattanó maszlag szennyezettséget mutatott ki az Ázsia Vegyeskereskedelmi Bt. (1093 Budapest, Vámház krt. 5.) által csomagolt több őrölt fűszerkömény tételben.

Az április 25-i atropin mérgezés óta a Nébih széles körben vizsgálja a fűszerköményt, laboratóriumába folyamatosan érkeznek a minták. A szennyezett tételek visszahívását a területileg illetékes kormányhivatal haladéktalanul elrendelte - közölte a Nébih. Egyben felhívja a lakosság, a vendéglátók figyelmét, hogy a honlapon közzétett adatokból beazonosítható termékeket ne használják fel.

A hivatal általánosságban javasolja, hogy a vizsgálatok befejezéséig a főzéshez mindenki - az őrölt kömény helyett - a szemes köménymagot részesítse előnyben, és ezt is felhasználás előtt alaposan nézze át, hogy nem tartalmaz-e szennyeződést - olvasható a Nébih közleményében.

Darvas Béla ökotoxikológusnak a korábbi mérgezéses esetet kommentáló Facebook-bejegyzése szerint Magyarország gyakori gyomnövénye a csattanó maszlag (Datura stramonium). Az EU élelmiszerbiztonsági (RASFF) adatbázisa régóta szolgáltat arról adatokat, hogy köles, pohánka és cirok készítmények gyakori szennyezője, de kerül köles- és kukoricalisztekbe, valamint zöld részei vágott zöldbab-konzervekbe is. A mérgező hatásért két toxikus anyag a felelős az atropin és a szkopolamin. Fogyasztása után pupillatágulás, szédülés, remegés, hányás, hasmenés és hallucináció a tünetek, s a súlyos mérgezés halállal is végződhet. Hazánk kölestermékeinek csattanómaszlag-szennyezettsége ismert Európában, ami nagyrészt Ausztriának köszönhető, amely ebből a szempontból az egyébként kiváló élelmiszerbiztonságú magyar import termékeket külön figyelembe részesíti, ugyanúgy, mint Németország is.