LMP;Schiffer András;Szabó Szabolcs;

2018-05-09 07:03:00

"Szabónak sikerült kitolnia Schiffert"

Schiffer András szelleme nyomasztó volt, mindenki megkönnyebbült a távozása után – így foglalta össze a Népszavának több LMP-s politikus, a pártban uralkodó hangulatot az alapító lelépése után. A volt társelnök hétfőn a Facebookján azt írta: az „utolsó csepp a pohárban”, hogy Szabó Szabolcs az Együtt politikusa csatlakozott az LMP parlamenti frakciójához.

Szabó lapunk ezt firtató kérdésére azt mondta: mivel nem tagja az LMP-nek, kommentálni sem akarja a lépést, a pártból ezt többen megtették, ő pedig ezeket a véleményeket tiszteletben tartja.

Egy ma már a Párbeszédben politizáló, de korábban LMP-tag a Népszavának erre reagálva kijelentette, Szabónak sikerült elérnie, amit ők több éven át nem tudtak megcsinálni: Schiffert kitolta az LMP-ből.

Azt még homály fedi, hogy az egykori társelnök merre megy tovább, két narratívát említettek forrásaink: alkotmánybírónak jelölik, vagy pedig létrehoz egy új pártot. Az utóbbira komolyabb sansz van, hiszen ahogy egy vezető LMP-politikus fogalmazott: Schiffernek „nagyobb a küldetéstudata annál, minthogy alkotmánybírónak álljon, ennél többre tartja magát és anyagilag sincs rászorulva."

Szabó Szabolcs döntése, miszerint Szél Bernadettékhez csatlakozik a parlamentben, nem csak Schiffer Andrásnál, hanem a Párbeszéden belül is felháborodást váltott ki. Többen ugyanis azt mondják, Szabó Karácsony Gergelynek köszönheti a parlamenti mandátumát. Információnk szerint Bangóné Borbély Ildikó, a szocialisták és a Párbeszéd közös csepeli jelöltje az utolsó pillanatig ragaszkodott ahhoz, hogy nem lép vissza Szabó javára a XXI. kerületben. Karácsony viszont azt mondta, ha Bangóné nem lép vissza a képviselő-jelöltségtől, akkor nem vállalja a miniszterelnök-jelöltséget.

Tordai Bence, a Párbeszéd országgyűlési képviselője érdeklődésünkre azt mondta, miután Szabó az Együtt „balszárnyához” tartozott, úgy érezték és úgy érzik most is, hogy közel áll hozzájuk politikailag. Tordai szerint éppen ezért meglepő Szabó indoklása, miszerint az LMP-hez áll a legközelebb ideológiailag. – Kérdés ugyanis, hogy most mi az aktuális világnézete a pártnak – tette hozzá Tordai.

Szabó a Népszavának erre reagálva azt mondta, az LMP-frakció tagjai most már elkötelezettek az Új Pólus megépítésében, amit az Együtt az elmúlt bő egy évben folyamatosan szorgalmazott. – Azért csatlakoztam hozzájuk, mert bennük látom azt a lehetőséget a mai parlamenti pártok között, akik ezt meg tudják szervezni - mondta.

Nem egyértelmű ugyanakkor merre megy tovább az LMP. Erősen tartja magát az a verzió, hogy új konzervatív pártot építenek, amelyet leginkább Ungár Péter szorgalmaz, vagy megtartják az alternatív, globalizációról és ökopolitikáról szóló gondolkodást. Az, hogy az első verzióra van nagyobb sansz Keresztes László Lóránt esetleges társelnöksége is bizonyítja.

Az LMP-nek a fővároson kívül Pécsen van komolyan vehető támogatottsága, így a „baranyai lobbi” és Keresztes régóta befolyással bír a pártra. Egy forrásunk azt mondta, Keresztessel már 2012-ben ideológiai vitáik voltak, hiszen azt mondta például a baranyai politikus, hogy előbb kellene szövetséget kötni a Jobbikkal, mint az MSZP-vel  – 2012-ben pedig még egyáltalán nem „cuki” Jobbikról volt szó – emlékeztetett.