Az ügyész szerint a vádlottak 2015 februárja és júniusa között a „Betyársereg” tagjaiként a Heves megyei Szúcson többször is fenyegetően léptek fel az egyik helybéli roma család tagjaival szemben, miután egy újságcikkből arról szereztek tudomást, hogy a család tagjai rettegésben tartják a falut, lopják a fát, és rabszolgaként tartanak munkásokat. Egyikük kibérelt egy szúcsi házat, közel az érintett család által lakott ingatlanhoz. A vádlottak aztán a „Betyársereg” jelképeit ábrázoló ruházatban közelítették meg a sértettek lakóházát, s többször fotózták, videózták, szidalmazták, fenyegették őket. Arra is felszólították a családtagokat, hogy a településről költözzenek el, különben megölik őket.
Az ügyész szerint a gyerekeket sem kímélték, volt, hogy autóval, lépésben követték a két kislányt, máskor a helyi, úgynevezett „Jóléti” tónál, fojtogatásra utaló kézmozdulatokkal riogatták őket. A család Egercsehiben élő testvéreit és rokonait is zaklatták, különböző járművekkel, több alkalommal riadalmat okozva léptek fel, fotókat és videókat készítettek, félmeztelenül, az izmaikat mutogatva fenyegették őket. Egyiküket pedig autóval úgy megkergették, hogy az illető egy a közeli nádasba menekült be.
A vádlottak azzal védekeztek, hogy a Betyársereg egy sportmozgalom, s azért béreltek Szúcson házat, hogy ott tudjanak edzeni, beszélgetni, nyársalni. Arról, hogy fizettek-e egyáltalán bérleti díjat a ház használatért, az elsőrendű vádlott nem nyilatkozott. Szavaik szerint azért szereltek kamerát a személyautójukra, mert a portáról fa tűnt el, a roma család tagjai pedig többször is fenyegetőztek bántalmazással, s volt, hogy a gépkocsit kővel dobálták. A felvételeket sehol sem osztották meg, kivéve egyszer, amikor azt rögzítették, hogy az egyik roma férfi kővel dobálja az autót. Közölték: ha valóban zaklatták volna a családot, akkor kérhettek volna távoltartást, de nem kértek.
Az ügyész többször is próbált információt szerezni a vádlottaktól a Betyársereg felépítéséről, s a szervezetben betöltött szerepükről, de ők kitartóan azzal védekeztek, hogy ez nem politikai, hanem sportmozgalom, később pedig, miután többet is megtudtak a szervezetről, s annak radikalizmusáról, kiléptek.
A tárgyaláson apaként részt vett Sneider Tamás, a Jobbik elnöke is, aki a Népszavának azt mondta: egyértelműen politikai eljárásnak tartja a fiai és a barátaik ellen indított pert, amelyet egy évvel ezelőtt, bizonyítottság hiányában egyszer már lezártak, de egy másik nyomozásra hivatkozva a tavaszi parlamenti választások előtt nem sokkal újra elindított az ügyészség. Szerinte ez az időzítés az ő lejáratását célozta. Hozzátette: az érintett szúcsi család ellen épp a fiai tettek korábban feljelentést, miután a családfő kővel dobálta meg az autójukat, amiről a videó-felvétel is készült. Ez az ügy pénzbírsággal zárult.
A per tanúk és szakértők meghallgatásával folytatódik.