A négy állásfoglalást csatolni fogják a képviselő-testület állampolgári jogi bizottságában készülő jelentéstervezethez, amelyről a jövő hónapban szavaznak. Értesülésünk szerint ehhez a szöveghez a május 15-i határidőig több mint 250 módosító indítvány érkezett a képviselőktől.
Véleményében a kulturális bizottság sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy a Közép-Európai Egyetem budapesti működését lehetővé tevő megállapodást még mindig nem írta alá a magyar kormányfő. Az elfogadott szövegben a képviselők hosszan sorolják a magyar médiahelyzetre vonatkozó kifogásaikat: nehezményezik az erősödő állami beavatkozást és ellenőrzést; hiányolják a médiatulajdonlás átláthatóságát; bírálják “a politikai érdekeket kiszolgáló” Médiatanácsot; szóvá teszik, hogy az állami hirdetésekre fordított kiadások aránytalanul kedveznek egyes médiavállalatoknak. A szakbizottság tagjai hangot adnak aggályaiknak a külföldi támogatású civil szervezetek tevékenységét korlátozó döntések miatt is.
A véleményhez a Fidesz EP-képviselői egyetlen módosító indítványt sem nyújtottak be. Az euroszkeptikus és szélsőjobboldali képviselők viszont sikertelenül próbálták enyhíteni a szöveget úgy, hogy az ne a magyar kormányt, hanem az EU intézményeit bírálja.