Berettyóújfalu városa 200 millió forintot nyert pályázaton a helyi kórház volt szolgálati lakásainak felújítására. A kezdést akadályozza, hogy Szőke Imre, az intézmény egykori műszaki csoportvezetője és családja még ott lakik, nekik menniük kell. Papírforma szerint a Szőke családnak már április 16-án le kellett volna adnia a szolgálati lakás kulcsait, de mégis maradtak. A kórház egykori alkalmazottja ugyanis bírósághoz fordult, mert az önkormányzat egyoldalúan felbontotta vele a határozatlan időre szóló bérleti szerződést és szerinte eddig nem ajánlott a számukra is elfogadható új otthont.
Szőke Imre 1994-től kezdett dolgozni a berettyóújfalui kórházban, s az intézmény négy lakásos ingatlanában 1996-ban kapott szolgálati lakást. A fia már oda született 1997-ben. Bár 2012 márciusában nyugdíjba ment, a bérleti szerződése érvényben maradt. Tavaly augusztusban értesítette az önkormányzat, hogy a város megkezdené a tulajdonába került volt kórházi szolgálati lakások felújítását, és ezért Szőkééknek decemberig el kell hagyniuk a lakást.
Az önkormányzat felajánlott egy két szobás összkomfortos lakást a településen található lakótelepen, a gond csak az volt, hogy a negyedik emeleten volt az ingatlan. Mivel Szőke Imre felesége 2016-ban szívinfarktuson esett át, nem fogadták el a lakást.
Muraközi István, Berettyóújfalu polgármestere bár furcsállotta, hogy egy országos napilap egy ilyen helyi üggyel foglalkozik, rövid telefonbeszélgetés során arra reagálva, hogy Szőkéék az asszony szívbetegsége miatt nem költöztek be az emeleti lakásba, megjegyezte, hogy „nagyon sok szívbeteg és beteg ember, sőt, nyugdíjas él harmadik-negyedik emeleti lakásban Magyarországon". Ráadásul a szolgálati lakás bérleti díjáért kaphatták volna meg a lakótelepi otthont - tette hozzá. Emellett megígérte, hogy levélben feltett kérdéseinkre válaszol, erre azonban április 21-óta hiába vártunk.
Muraközi megjegyezte még, hogy az önkormányzatnak nem is lett volna kötelessége cserelakást felajánlania, hiszen Szőke Imre 860 ezer forintos tartozást halmozott fel, mert nem fizette a bérleti díjat és a lakás rezsijét sem.
Szőke nem is tagadta a hátralékot, de mint mondta adósságcsapdába került: beteg felesége 2016. végén elvesztette a munkáját és az is kiderült, hogy nem fizettek utána járulékot, így sem táppénzt, sem más ellátást nem kapott. Végül 40 százalékos rokkantságot állapítottak meg nála, és most abban reménykednek, hogy 4 órás rehabilitációs munkához juthat. Az asszony egyedüli jövedelme a 29 ezer forintos ápolási díj.
Megkeresésünkre Muraközi Zoltán, a Gróf Tisza István Kórház főigazgatója - amúgy a polgármester testvére -, közölte, Szőke Imre már akkor tetemes, 600 ezer forint körüli lakbér- és rezsihátralékot halmozott fel, amikor még a lakás az kórházhoz tartozott. Ezt Szőke a kórháztól kapott külön feladatok elvégzéséért járó pénzből törlesztette. Az összességében valamivel több, mint 1,1 millió forintos hátralék kiegyenlítéséről 2014. szeptemberében bíróság előtt megállapodás született, amely szerint a nyugdíjas műszaki csoportvezető havi 55 ezer forintos törlesztőrészletekkel dolgozza le az adósságát. Szőke állítása szerint ennek a kötelezettségének eleget is tesz. Az egyezség azt is tartalmazza, hogy amennyiben Szőke fizeti a törlesztést, a határozatlan idejű szerződésnek megfelelően élete végéig a családjával együtt a volt szolgálati lakásban maradhat, így a hátralékra hivatkozva nem is bonthatnák fel a határozatlan idejű szerződését - véli Szőke.
Valami mégis csak lehetett a nyugdíjas műszaki csoportvezető érveiben amit megfontolhatott a polgármesteri hivatal, mert idén januárban egy másik ingatlant is felajánlottak a családnak.
Ez ugyan földszinti lakás volt, de Szőke elmondása szerint gyakorlatilag lakhatatlan egy háromtagú családnak. A lakás egyetlen ablakon át jut természetes fényhez, szellőzéshez. A másik szoba 11 négyzetméteres és a konyhából kialakított fürdőszoba-wc-hez hasonlóan ablaktalan, fűteni csak egy helyiséget lehet. Ráadásul az ingatlanbecslő állítását cáfolva, Szőke kijelentette, hogy a lakás belmagassága nem 2,60, hanem legföljebb 2,10 méteres. Előzőleg egy kerekes székes rokkant lakott benne, akit ez nem zavart.
A polgármesteri hivatal ígéretet tett, hogy kifestik a lakást, hideg-meleg vizes vezetéket építenek be a mosogatóba, kályhát is elhelyeznek a fűtéshez és laminált parkettát is leraknak. Csak a lényeg, a természetes fény, a szellőzés a belmagasság nem oldódott meg – említette Szőke Imre. Végül március idén március 1-jén személyesen is beszélt Muraközi István polgármesterrel a jegyző és két önkormányzati pénzügyes dolgozó jelenlétében. Szőke úgy emlékszik vissza, hogy a polgármester kérdőre vonta, mit csinált az életében, hogy a családja ilyen helyzetbe került, illetve hogy gondolja, hogy tartozása van és még cserelakásra tart igényt. Végül megegyeztek abban, hogy Szőke foglalja össze, milyen munkálatokra lenne szükség a lakhatóvá tételhez. Igaz a nyugdíjas műszaki csoportvezető szerint az ingatlant legjobb lenne lebontani mert annyira alkalmatlan lakás céljára, hiszen a födémet meg kellene emelni, szigetelni kellene a házat, egy másik ablakot kellene beépíteni, de ennek ellenére 21 pontban összefoglalta a legszükségesebb tennivalókat.
Április elején Szőke Imre levelet kapott a polgármesteri hivataltól, amelyben értesítették, hogy elvégezték az általuk ígért beavatkozásokat, vagyis a 21 pontból semmi nem valósult meg. Az önkormányzati testület eközben márciusi ülésén úgy döntött, hogy ha nem fogadják el a cserelakást, Szőkééknek mindenképpen menniük kell április 16-án.
Szőke Imre éppen aznap nyújtott be keresetet az illetékes járásbírósághoz, a nem megfelelő cserelakás, illetve a határozatlan idejű szerződés felbontása miatt.
Jelenleg patthelyzet alakult ki, mert amíg nincs bírói végzés, addig Szőkééket nem tehetik utcára, de egyelőre a szívbeteg felesége állapotát is figyelembe vevő, számukra elfogadható cserelakás sincs.