A hatályos jogszabályok szerint a testületet együtt hívja össze az államfő és a miniszterelnök. Grabar-Kitarovic ez ügyben hétfőn tárgyal Andrej Plenkovic kormányfővel.
Az államfő először szólalt meg a hotmail-botrány néven emlegetett ügyben, amely miatt hétfőn lemondott Martina Dalic első miniszterelnök-helyettes, gazdasági miniszter. Az Index.hr hírportál a múlt héten hozta nyilvánosságra a volt miniszter privát levelezését, amelyből kiderült, hogy ugyanazok írták az Agrokor megmentésére irányuló törvényt, akik később profitáltak annak megvalósításából.
Grabar-Kitarovic aggodalmának adott hangot a kialakult helyzet miatt, amely szerinte veszélyeztetheti az Agrokort hitelezők tanácsának megállapodását, és ezzel együtt a gazdaság stabilitását. Úgy vélte, ki kell vizsgálni, kik tudtak a csoport tanácskozásairól, és hogyan történhetett meg, hogy az állam számára fontos kérdéseket olyan szerveren keresztül beszélték meg, amely nem Horvátországban működnek. Grabar-Kitarovic aggódik, hogy az ügy miatt minden más probléma rendezése megrekedt, miközben el kell kezdeni a rendszerszintű reformok bevezetését.
Pénteken az összeférhetetlenségi ügyekben illetékes független bizottság eljárást indított Dalic ellen. A testület állásfoglalása szerint a tárcavezető által alakított nem formális csoport a törvény megírásánál eltért az előírásoktól.
A 2016-ban csődközelbe jutott mamutvállalat megmentésére a parlament tavaly április 6-án gyorsított eljárásban elfogadta a lex Agrokor néven emlegetett törvényt, amely lehetővé teszi stratégiai cégeknek, hogy az államtól rendkívüli igazgatási eljárást kérjenek, megelőzve ezzel a csődeljárást. Ilyenkor a konszern élére rendkívüli kormánybiztost neveznek ki, akinek 15 hónapja van arra, hogy átszervezze, fenntarthatóvá és fizetőképessé tegye a vállalatot. Ante Ramljak kinevezett rendkívüli biztos annak a csoportnak volt tagja, amely a törvényt írta. Első intézkedései között szerepelt, hogy tanácsadókat válasszon a cégnek. Összesen 141 cég és magánszemély látta el tanácsokkal a válságmenedzsmentet, honoráriumaik egy év alatt elérték a fél milliárd kunát (21,4 milliárd forint). Ramljak még márciusban lemondott posztjáról.