Emlékezetes, a Fidesz már a 2010-ben megszerzett kétharmaddal is jelentősen csorbította a bíróságok szabadságát: kényszernyugdíjba küldték a 62. életévüket betöltött bírákat, megszüntették a választott bírákból álló Országos Igazságszolgáltatási Tanácsot, létrehozták helyette az Országos Bírósági Hivatalt, melynek élére az Orbán Viktor bizalmasaként emlegetett Handó Tündét nevezték ki. Kiszivárgott tervek szerint most menesztenék azokat a bírákat is, akik 1990 előtt is praktizáltak, az Igazságügyi Minisztérium alá rendelnék a bírósági szervezeteket, a megüresedett bírói székekbe a közigazgatásból neveznének ki a hatalomhoz hű személyeket.
Méltatlanná vált tisztségére az Országos Bírósági Hivatal elnöke a hivatalt felügyelő Országos Bírói Tanács (OBT) szerint. A testület úgy látja, Handó Tünde nem tesz eleget törvényi kötelezettségeinek, ezért kezdeményezni fogják a menesztését.
Orbán Viktor már a Kúriával is nyíltan szembement: szerinte a testület beavatkozott az áprilisi választásba, amikor egyetértett a Nemzeti Választási Bizottság döntésével, hogy érvénytelenek azok a határon túlról érkező levélszavazatok, amelyeket nem a szavazólapok mellé tett borítékokban küldtek vissza. A miniszterelnök úgy véli, a Kúria ezzel elvett egy mandátumot a Fidesztől.
"A kormánynak nem dolga, hogy konkrét bírói döntéseket kommentáljon. Még kevésbé dolga, hogy minősítse a Kúria választással kapcsolatos döntését" - fogalmaztak a közlemény szerzői. Felhívták a kormány figyelmét, a bírák a hatályos jogszabályok alapján, illetve a saját belső meggyőződésük szerint mondják ki ítéleteiket. "Ez a bírói függetlenség lényege, amit senki sem vonhat kétségbe" - tették hozzá. Mint írták, ha a hatalom folytatja ezeket a lépéseket, az igazságszolgáltatás közvetlenül a politika befolyása alá kerülhet, ami sértené a hatalmi ágak szétválasztásának alapelvét.
- Nincs már túl sok eszközünk azon kívül, hogy megpróbálunk mind hangosabban tiltakozni. Ha a szakma és a társadalom hagyja, hogy a kormány véghez vigye a terveit, azzal az utolsó szeget is beverik a jogállam koporsójába - nyilatkozta lapunknak Magyar György. Kadlót Erzsébet ügyvéd, a Magyar Kriminológiai Társaság főtitkára is csatlakozott a kezdeményezéshez. - Tudatnunk kell a világgal, hogy vannak még olyanok ebben az országban, akik komolyan veszik a bírói függetlenség alapelvét és megpróbálják megvédeni - mondta. Hangsúlyozta: nemcsak szakmai, hanem társadalmi kiállásra is mind nagyobb szükség lenne. Példát vehetnénk a lengyelekről: Varsóban nemrég több tízezren tüntettek a bírák függetlenségét korlátozó igazságügyi reformok miatt.