eltűnt gyerekek;gyermekotthonok;nevelőszülők;eltűnt gyerekek világnapja;

2018-05-25 12:57:00

Tavaly 19 ezer gyerek tűnt el Magyarországon

Az eltűntek többsége meg is kerül, a pár napos-hetes szökéseket általában a családhoz köthető trauma előzi meg.

Több mint 19 ezer kiskorú eltűnését regisztrálták Magyarországon 2017-ben, akiknek jórésze gyermekotthonból szökött meg - mondta el az eltűnt gyermekek világnapjához kapcsolódva Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő a köztévé pénteki műsorában, amit a távirati iroda is idézett.

Gyurkó szerint a családból való kiemeléssel a gyermekek másodlagos traumát élnek meg, így az első egy-két napban gyakran elszöknek a gyermekotthonokból.

Fontos az elhelyezésnél, hogy a kiskorúak az új környezetben találkozzanak egy bizalmi emberrel, aki megérkezésüktől kezdve segít nekik a kialakult nehéz helyzetben - magyarázta.Hozzáfűzte: a szakemberek folyamatosan cserélődnek, ez a tartósan gyerekotthonokban élők körében is gyakran elszökéshez vezet.

A műsorba meghívták Incze Zsuzsát, a Csellengők alapítóját, aki a felpörgetett nevelőszülői képzés problémáiról beszélt : emlékeztetett, hogy két hónapos tanfolyam elvégzés után szinte bárki lehet nevelőszülő, akiktől szintén rengeteg gyermek - főleg lányok – megszökik.

Mint ismert, korábban a nevelőszülőket 500 órás OKJ-tanfolyam elvégzésére kötelezték, jelenleg viszont egy 60 órás képzés után is bárki lehet hivatásos, díjazott nevelő, legalábbis a Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat (TEGYESZ) kritériumai  szerint.

A kormány éppen biztosított januárban újabb félmilliárd forintot a nevelőszülő képzésre: Czibere Károly, korábbi szociális ügyekért felelős államtitkárt szerint idén a kormány 20,5 milliárd forintot költhet a nevelőszülői hálózatra, az összeg pedig lefedi a mintegy 5500 nevelőszülő bérét is.