alaptörvény;módosítás;

Fotó: Vajda József

- Lesz itt rend! - Így módosul az alaptörvény

Az igazságügyi miniszter közölte, a kormány benyújtotta az Országgyűlésnek az alaptörvény hetedik módosítását, amely tíz cikkből áll és alapvetően három témakört érint.

Trócsányi László az MTI-nek elmondta, hogy az alaptörvény tervezett módosításának egyes rendelkezéseiről 2016 őszén már vita folyt az Országgyűlésben, akkor azonban az ellenzék támogatásának hiánya miatt azokat nem fogadták el. 

- Az első témakör Magyarország alkotmányos önazonosságának védelmére és a menedékjogra vonatkozik. A miniszter szerint a módosítást azt tette szükségessé, hogy Európa és Magyarország olyan új kihívásokkal áll szemben, ami "nemzeti szuverenitásunk megerősítését teszik indokolttá." 

- A szuverenitás és az alkotmányosság védelme érdekében kiegészül a Nemzeti hitvallás: kötelezettségként írja elő az állam szerveinek - összhangban az Alkotmánybíróság döntéseivel - az alkotmányos önazonosság védelmét. Vagyis: európai uniós összefüggésben az alapvető jogok és szabadságok gyakorlásának összhangban kell állnia az alaptörvénnyel, valamint Magyarországnak az ország területi egységére, népességére, államformájára, állami berendezkedésére vonatkozó rendelkezési jogosultsága sem korlátozható.

- Az illegális bevándorlással kapcsolatban "kimondásra kerül az idegen népesség betelepítésének tilalma, a módosítás megerősíti azt a nemzetközi jogban bevett alapelvet, hogy az államnak jogában áll meghatározni azt, hogy területén ki élhet".

- A rendőrség fontos szerepet kap majd a jogellenes bevándorlás megakadályozásában.

- A módosítás azt is kimondja, hogy nem jogosult menedékjogra az a nem magyar állampolgár, aki olyan országon keresztül érkezett Magyarországra, ahol üldöztetésnek vagy üldöztetés közvetlen veszélyének nincs kitéve

- Az alaptörvény-módosítás második témaköre megteremti az elkülönült közigazgatási bíráskodás szervezeti alapjait, így mintegy 70 évvel a Magyar Királyi Közigazgatási Bíróság megszüntetése után újra lehetőség nyílik - Trócsányi szerint a magyar történeti hagyományoknak megfelelő - a rendes bíróságoktól elkülönült, a Kúriával azonos jogállású Közigazgatási Felsőbíróság felállítására.

- Az alaptörvény harmadik témaköre fokozottabb védelemben kívánja részesíteni a magán- és a családi életet, valamint az otthont, figyelembe véve az elmúlt évek tendenciáit (digitalizáció, technológiai fejlődés, drónok).

- A módosítás alapján a szomszédokra hivatkozva korlátozni lehet a gyülekezési jogot.

- A közérdekű adatok megismeréhez való jog érvényesülését sarkalatos törvénnyel létrehozott, "független" hatóság ellenőrzi.

lásd még: Stop Soros - A törvénycsomagról tájékoztattak 

és: "Előkészítő eljárás": júliustól bárkit megfigyelhetnek a hatóságok

Magyarország készen áll a "Stop Soros" törvénycsomaggal kapcsolatos vitákra, ezek során pedig minden esetben az ország biztonsági érdekeit fogja szem előtt tartani - ezt Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára közölte sajtótájékoztatóján, jelezve, hogy a kormány kedden benyújtja az Országgyűlésnek az előterjesztést.